Władze amerykańskie nałożyły sankcje w trybie natychmiastowym na chińską agencję i jej szefa Li Shangfu za zakup 10 myśliwców Su-35 oraz systemów rakietowych ziemia-powietrze S-400 od głównego rosyjskiego eksportera broni, koncernu Rosoboroneksport.

Transakcje z tą firmą są sprzeczne z amerykańską ustawą z 2017 roku, przyjętą w celu ukarania Rosji za mieszanie się w wybory w USA w 2016 roku.

Restrykcje polegają na odmawianiu chińskiej agencji wojskowej i jej szefowi możliwości ubiegania się o licencje eksportowe oraz odcięciu ich od systemu finansowego USA. Zostali oni również dopisani do prowadzonej przez amerykańskie ministerstwo finansów listy podmiotów, z którymi Amerykanie nie mogą robić interesów.

Prócz chińskiej agencji do listy objętych sankcjami dopisano również 33 osoby i instytucje rosyjskie, związane z rosyjską armią i wywiadem.

Relacje Chin z USA są coraz bardziej napięte, m.in. ze względu na narastający konflikt handlowy, presję dyplomatyczną ChRL wobec Tajwanu oraz rosnącą obecność marynarki wojennej Chin na otaczających ten kraj morzach, w tym na spornym Morzu Południowochińskim.

Chiny i USA ocliły już wzajemny eksport wart po 50 mld dolarów rocznie, a w najbliższy poniedziałek mają wejść w życie kolejne taryfy.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)