statystyki

Węgry zaskarżą artykuł 7. Kto przy nich stanie?

autor: Dominik Héjj17.09.2018, 06:55; Aktualizacja: 17.09.2018, 07:27
Viktor Orbán mówi wprost: mając kontrolę nad granicami, wpuszczą imigrantów.

Viktor Orbán mówi wprost: mając kontrolę nad granicami, wpuszczą imigrantów.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: PATRICK SEEGER

Budapeszt chce wysłać środową decyzję europarlamentu do TSUE z prośbą o zawieszenie procedury do czasu rozstrzygnięcia skargi.

Wynik głosowania zdawał się zaskoczyć nie tylko węgierską delegację, ale także samych wnioskodawców. Węgierskim mediom państwowym stworzenie nowej narracji zajęło więc trochę czasu. Władze uznały, że uruchomienie art. 7 Traktatu o UE to zagrożenie dla praworządności to zemsta za to, że Węgry nie chcą być krajem proimigranckim i strzegą swojej południowej granicy, będącej także granicą UE. Pojawia się argument, jakoby Niemcy domagali się zrzeczenia przez państwa części odpowiedzialności za ochronę granic i przekazanie ich unijnej agencji Frontex. Viktor Orbán mówi wprost: mając kontrolę nad granicami, wpuszczą imigrantów.

Artykuł 7 – dowodzi premier – nie będzie miał dla Węgrów żadnych konsekwencji. I dodaje, że procedura została wszczęta na podstawie ultimatum, które postawili Europie wspólnie kanclerz RFN Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron. Drugim elementem węgierskiej argumentacji jest rzekomo nieprawidłowy sposób liczenia głosów. Regulamin PE dopuszcza bowiem nieuwzględnianie w głosowaniu głosów wstrzymujących się. Taki sposób został wybrany w środę. Gdyby liczbę dwóch trzecich głosów, potrzebną do uruchomienia art. 7, obliczano z uwzględnieniem wstrzymujących się, propozycja by nie przeszła.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie