statystyki

Policja: Czas ma kluczowe znaczenie w działaniach operacyjnych

autor: Krzysztof Markowski11.09.2018, 07:40; Aktualizacja: 11.09.2018, 08:16
Jakie zadania będzie miało przekształcone BOA?

Jakie zadania będzie miało przekształcone BOA?źródło: ShutterStock

Powołanie w policji służby kontrterrorystycznej pozwoli na szybszą reakcję w sytuacji ataku - mówi DGP dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP mł. insp. Dariusz Zięba.

Policja wzorem innych krajów będzie miała służbę kontrterrorystyczną. Dzięki temu ma skuteczniej działać w sytuacji ataku terrorystycznego w naszym kraju. Zmiany zostały już zaakceptowane przez rząd.

Jaka jest różnica między działaniami antyterrorystycznymi a kontrterrorystycznymi? Te pierwsze to wszystkie aktywności, które mają zapobiec aktom terroru. Chodzi o rozpoznanie, analizowanie informacji i wykrywanie planowanych tego typu akcji. Jest to domena ABW. W momencie, kiedy dojdzie do ataku lub jego możliwość jest prawdopodobna, do działań wkracza policja. Podejmuje ona działania kontrterrorystyczne, czyli mówiąc wprost – bojowe.

W jaki sposób powołanie tej służby ma poprawić skuteczność działań?

Najważniejszym czynnikiem w sytuacji ataku terrorystycznego jest czas, a dzięki ujednoliceniu struktury będziemy działać jak jeden organizm. Jest to bardzo ważne, bo w przypadku zdarzenia o takim charakterze, np. w galerii handlowej, żeby działać sprawnie i skutecznie potrzeba kilkuset antyterrorystów. Oni wszyscy muszą sprawnie współpracować, i to w dużym stresie. Dlatego uporządkowanie systemu szkolenia, wyposażenia, planowania i dowodzenia pozwoli na szybką i skuteczną reakcję.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie