statystyki

Policja: Czas ma kluczowe znaczenie w działaniach operacyjnych

autor: Krzysztof Markowski11.09.2018, 07:40; Aktualizacja: 11.09.2018, 08:16
Jakie zadania będzie miało przekształcone BOA?

Jakie zadania będzie miało przekształcone BOA?źródło: ShutterStock

Powołanie w policji służby kontrterrorystycznej pozwoli na szybszą reakcję w sytuacji ataku - mówi DGP dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP mł. insp. Dariusz Zięba.

Policja wzorem innych krajów będzie miała służbę kontrterrorystyczną. Dzięki temu ma skuteczniej działać w sytuacji ataku terrorystycznego w naszym kraju. Zmiany zostały już zaakceptowane przez rząd.

Jaka jest różnica między działaniami antyterrorystycznymi a kontrterrorystycznymi? Te pierwsze to wszystkie aktywności, które mają zapobiec aktom terroru. Chodzi o rozpoznanie, analizowanie informacji i wykrywanie planowanych tego typu akcji. Jest to domena ABW. W momencie, kiedy dojdzie do ataku lub jego możliwość jest prawdopodobna, do działań wkracza policja. Podejmuje ona działania kontrterrorystyczne, czyli mówiąc wprost – bojowe.

W jaki sposób powołanie tej służby ma poprawić skuteczność działań?

Najważniejszym czynnikiem w sytuacji ataku terrorystycznego jest czas, a dzięki ujednoliceniu struktury będziemy działać jak jeden organizm. Jest to bardzo ważne, bo w przypadku zdarzenia o takim charakterze, np. w galerii handlowej, żeby działać sprawnie i skutecznie potrzeba kilkuset antyterrorystów. Oni wszyscy muszą sprawnie współpracować, i to w dużym stresie. Dlatego uporządkowanie systemu szkolenia, wyposażenia, planowania i dowodzenia pozwoli na szybką i skuteczną reakcję.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie