Przygotowania do otwarcia oddziału trwały około dwóch lat – poinformował PAP we wtorek kierujący Oddziałem Transplantacji Szpiku prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodał, że szczeciński ośrodek likwiduje białą plamę w tym zakresie zarówno w Zachodniopomorskiem, jak i w Lubuskiem.

"Ośrodek ułatwi życie pacjentom, bo do tej pory, by się leczyć, musieli pokonywać duże odległości i właściwie nie byli pod kontrolą poradni transplantacyjnej na miejscu" – powiedział Machaliński. Na razie oddział przeprowadza autotransplantacje. Od początku lipca przeszczepu dokonano u dwóch pacjentów. Potem rozpocznie przeszczepy u pacjentów spokrewnionych, a następnie u niespokrewnionych dawcy i biorcy. Prawdopodobnie będą możliwe za dwa lub trzy lata - przewiduje prof. Machaliński.

Szczeciński ośrodek przeszczepiania szpiku jest dwudziestym takim w Polsce.

"Głównym celem, jaki nam przyświeca, jest poprawa jakości leczenia i zdrowia pacjentów hematoonkologicznych. Bez tego centrum nie byłoby kompleksowej opieki" – powiedział Machaliński. Kolejnym celem jest stworzenie wyróżniającego się na tle kraju "wiodącego ośrodka klinicznego i naukowo-badawczego".

Wyposażenie oddziału wraz z Bankiem Komórek Krwiotwórczych w specjalistyczny sprzęt kosztowało 2 mln zł, zostało dotowane z budżetu państwa w 2016 r.

Powstanie Oddziału Transplantacji Szpiku i Banku Komórek Krwiotwórczych ma uzupełnić leczenie pacjentów prowadzone w Klinice Hematologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Szczecinie. Klinika zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób krwi. Leczeni są m.in. chorzy na ostre i przewlekłe białaczki, chłoniaki nieziarnicze, aplazję szpiku, skazy krwotoczne czy niedokrwistości.

W oddziale jest siedem izolowanych, jednoosobowych sal wyposażonych w filtry HEPA (do dezynfekcji powietrza) i laminarny (niezaburzony) obieg jałowego powietrza. Zespół zamierza wykonywać około stu przeszczepów rocznie. (PAP)

Autor: Elżbieta Bielecka