statystyki

Ofensywa uprzejmości legalizuje putinizm w Niemczech i Austrii

autor: Michał Potocki20.08.2018, 07:20; Aktualizacja: 20.08.2018, 07:30
Spotkanie Merkel Putin

Spotkanie Merkel Putinźródło: PAP
autor zdjęcia: ALEXEI DRUZHININ SPUTNIK KREMLIN POOL

Rosyjskie MSZ jeszcze przed rozmowami w Mesebergu pracowało nad ociepleniem wizerunku Kremla. Mundial umożliwił Władimirowi Putinowi wiele spotkań z europejskimi przywódcami. Moskwa zaczyna nowy etap w relacjach z Zachodem

Ubrana tradycyjnie, w wiejską suknię dirndl, szefowa austriackiej dyplomacji Karin Kneissl, na której ślubie zaśpiewali specjalnie przywiezieni w sobotę do Gamlitz przez Władimira Putina kozacy, nie należy do brunatnej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), współtworzącej rząd w Wiedniu. To jednak z jej poparcia sprawuje swój urząd. Ta sama FPÖ ściśle współpracuje z kremlowską Jedną Rosją, a jej lider i zarazem wicekanclerz Heinz-Christian Strache otwarcie mówi o konieczności zniesienia przez UE sankcji wymierzonych w Kreml .

W sobotę na operetkowej uroczystości weselnej minister Kneissl był również obecny sam kanclerz Austrii – mieszczański populista Sebastian Kurz. W zasadzie spotkanie z Putinem było nieformalne. W państwach UE, które sceptycznie patrzą na politykę Kremla, musiało jednak wywołać niepokój, bo Austria w tym półroczu przewodzi pracom Wspólnoty.

Równie poważne obawy może wywoływać spotkanie Putin – Merkel, do którego doszło zaledwie kilka godzin po weselu w Gamlitz. Od 2014 r. Rosja nie przestała łamać prawa międzynarodowego i nadal okupuje Krym. Co więcej, rozszerza presję militarną na Ukrainę w rejonie Morza Azowskiego (szerzej piszemy o tym w tekście poniżej), a jej zdolności do prowadzenia działań hybrydowych wobec Zachodu rosną. Mimo to Putin może liczyć na gościnę w stolicach państw, które pełnią kluczową rolę w UE.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie