statystyki

Całopalenie po peruwiańsku: Kobiety cierpią i giną w płomieniach

autor: Joanna Kędzierska17.08.2018, 08:24; Aktualizacja: 17.08.2018, 08:33
Niezależność całkowicie kłóci się z utrwalonym przez popkulturę stereotypem latynoskiej kobiety

Niezależność całkowicie kłóci się z utrwalonym przez popkulturę stereotypem latynoskiej kobietyźródło: ShutterStock

Do 31-letniej Juanity Mendozy Alvay, matki trójki dzieci, podszedł były mąż jej siostry. Oblał ją benzyną i podpalił. Morderca zemścił się w ten sposób na byłej żonie za to, że od niego odeszła.

W ieczór, 24 kwietnia. Eyvi Agreda wraca do domu autobusem. Nie wie, że w pojeździe jedzie też jej adorator. Przy zatłoczonym skrzyżowaniu 28 de Julio z Paseo de la República, niemal w centrum najbezpieczniejszej i najbardziej luksusowej dzielnicy Limy – Miraflores, chłopak oblewa ją benzyną i podpala. 22-letnia dziewczyna trafia do szpitala i choć przechodzi 12 operacji, umiera 1 czerwca. W wyniku ataku rannych zostaje też 10 pasażerów autobusu. Sprawcę ujęto następnego dnia. Tłumaczył policji, że podpalił Eyvi, bo odrzuciła jego zaloty.

Morderstwo wywołało litanię deklaracji polityków, w tym prezydenta Martina Vizcarry, który obiecał działania mające zapobiec podobnym zbrodniom. Jednak zabójca Agredy szybko znalazł naśladowcę. Do kolejnego morderstwa doszło w Cajamarce, niewielkim mieście na północy kraju leżącym u podnóża Andów. 29 czerwca do ulicznego kramiku 31-letniej Juanity Mendozy Alvay, matki trójki dzieci, podszedł były mąż jej siostry. Mężczyzna wylał na kobietę benzynę i podpalił. Juanita trafiła do szpitala w Limie z poparzeniami 80 proc. ciała i po dziewięciu dniach zmarła. Morderca zemścił się w ten sposób na byłej żonie za to, że od niego odeszła.

Podobne historie coraz częściej goszczą na czołówkach peruwiańskich mediów. Pisze się i mówi o nastaniu swoistej mody na zabijanie dziewcząt oraz kobiet – zwłaszcza przez podpalenie. Jednak wysoki i rosnący poziom przemocy wobec nich to żadna nowość w tym kraju, bo Peru zajmuje pod tym względem siódme miejsce w Ameryce Łacińskiej i trzynaste na świecie.

Kobieta jest jak rzecz


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (1)

  • bee(2018-08-18 11:11) Zgłoś naruszenie 22

    Zrobić z kobiety organ rozrodczy, lalkę do sexu i worek treningowy. Czyli darmowa k do wszystkiego. Co próbuje wprowadzić Ordo Iuris - czyli zakon mizoginów, finansowy przez ludzi z Am. Południowej - czyli katoprawaków wychowanych przez hiszpański odłam ludzi Rzymu. W Polsce przedmiotowe traktowanie kobiet jest podawane w sosie patriotyzmu, poświęcenia - chodzi o to samo. Facetowi należy się sex, pieniądze, obsługa i to darmo. Co czarna mafia już wywalczyła dla siebie, nie może się tylko chwalić kobietami i dziećmi. Ale ma ludzi PiSu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie