Przyłębska: Skład Sądu Najwyższego naruszył konstytucję i przepisy kpc

03.08.2018, 07:15; Aktualizacja: 03.08.2018, 12:25
Julia Przyłębska

Julia Przyłębskaźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Skład Sądu Najwyższego naruszył konstytucję, jak również przepisy Kodeksu postępowania cywilnego; polski system prawny nie przyznaje kompetencji do „zawieszenia stosowania przepisów” - powiedziała PAP prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (46)

  • rydz-yk (2018-08-03 21:34) Zgłoś naruszenie 14

    Czy ktoś, kto o prawie ma pojęcie jak krowa o słońcu może zabierać głos w poważnej debacie?

    Odpowiedz
  • Czyżby(2018-08-03 21:00) Zgłoś naruszenie 14

    .... prezes Przybłędska orzekała już jednoosobowo ?

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-08-03 17:58) Zgłoś naruszenie 44

    Rzecz w tym, że o zasadności postępowania zabezpieczającego zadecyduje TSUE. Taką kompetencję przekazała mu Polska rękoma Lecha Kaczyńskiego w dniu podpisania Traktatu lizbońskiego. I żaden organ w Polsce nie może tego zmienić. Może tylko spróbować wystąpić z UE (ale co wówczas pocznie partyjny aktyw władzy, dzielnie "dojący brukselkę?)

    Odpowiedz
  • Polski świr(2018-08-03 17:19) Zgłoś naruszenie 25

    Ja pier....... I kto to mòwi !!!!

    Odpowiedz
  • jeremi(2018-08-03 16:34) Zgłoś naruszenie 25

    Zastanawiające do czego prowadzi pycha i brak kultury osoby,która nie nadawała się na sędziego w prowincjonalnym sądzie,wydaje opinie o postanowieniach prawników(profesorów prawa).Czyżbyśmy żyli już w państwie w którym partyjny "politruk" ma rację?I w dodatku osoba,której niejasne powiązania z UB i jej męża.

    Odpowiedz
  • Rycyna(2018-08-03 16:25) Zgłoś naruszenie 25

    Niech zajrzy w swoje podwórko. Te wyroki wydawane przez obecny tk i w składzie ??? mają się dO prawa ni jak. Kompetencje i wiedza tych nowych " sędziów" tk sa dalekie od SN.

    Odpowiedz
  • xxx(2018-08-03 15:40) Zgłoś naruszenie 24

    Ona w ogóle nie wie o czym mowi.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy (2018-08-03 15:13) Zgłoś naruszenie 62

    ......Wszyscy piszecie ,argumentujecie ogólnikami a ja Wam przypomne gdzie mieliscie Konstytucje RP w jednej tylko Ustawie POmostowej wstecznie okradajacej z wieku emerytalnego a zatrudnionych w opar ach rtęci, izotopów promieniotwórczych , pyłów i gazów wybuchowych oraz trujących , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp czy wysok cisnień ....................................................................................................................................o to 13 przykładów za czasów Tuska w jednej tylko Ustawie . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 1. Wsteczne działanie ustawy-- z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie tej ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku.... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysl

    Odpowiedz
  • A co ?(2018-08-03 15:06) Zgłoś naruszenie 27

    To pani Przybłędska orzeka już jednoosobowo ?

    Odpowiedz
  • Zib(2018-08-03 11:23) Zgłoś naruszenie 176

    TK jest powołany do tego by badać każde orzeczenie czy jest zgodne z Konstytucją. To jest wstepna sugestia. Wystarczy teraz że, prawnie do tego upoważniona instytucja zgłosi problem do TK np Sejm i Trybunał potwierdzi te sugestia oficjalnym wyrokiem - i...SN jest zblazniony. Widać w SN siedzą głęboko zakorzenieni w układu komuszek i okrągłostołowe. CZAS Z NIMI SKOŃCZYĆ To ostatni bastion lewactwa pilnującego globalistycznych interesow...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • abcd(2018-08-03 11:18) Zgłoś naruszenie 121

    Demokracja czy dyktatura Sądu Najwyższego? Dlaczego toczony jest tak dramatyczny bój o Sąd Najwyższy? Tak wygląda podział władzy w rzeczywistości. Przeczytaj: "Demokracja czy dyktatura Sądu Najwyższego?"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 2_sort_polski(2018-08-03 11:14) Zgłoś naruszenie 2116

    A kto jej słucha. Przecież to PISowska tuba propagandowa.

    Odpowiedz
  • ajanato(2018-08-03 11:08) Zgłoś naruszenie 39

    To teraz Trybunał Konstytucyjny orzeka o niezgodności z Konstytucją poza rozprawą w składzie jednoosobowym - Pani Prezes?!

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-08-03 10:44) Zgłoś naruszenie 1811

    Sądy powszechne w tym też najniższego szczebla powinny " olewać" TK i kierować pytania prawne do instytucji europejskich . TK w Polsce to twór obaczony wadami prawnymi ,począwszy od wyboru z naruszeniem prawa prezesa ,poprzez " sędziów dublerów" wybranych na zajęte już etaty ,czy udział w jego gremium agenta służb specjalnych. Sądy wszystkich szczebli - szanując Konstytucję - zwracajcie się do TS UE bezpośrednio - wszak jesteśmy prawnymi członkami UE i normy i zasady UE winny być usankcjonowane w państwie PIS !!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-08-03 10:15) Zgłoś naruszenie 249

    Miernota zawsze będzie i pozostanie miernotą ! Mam nadzieję że kiedyś za to odpowie.

    Odpowiedz
  • german(2018-08-03 10:02) Zgłoś naruszenie 1632

    dnia 26 lipca 2018 r, nadzwyczajna kasta ostatni bastion komunizmu została wyrzucona śmietnik historii, nie pomoże ani ulica ani zagranica.

    Odpowiedz
  • suweren(2018-08-03 09:57) Zgłoś naruszenie 54

    ....."A wiedz o tym , że z naszej mogiły Nowa się Polska - zwycięsko narodzi , I po tej ziemi ty nie będziesz chodzić czerwonej władco rozbestwionej siły".... -- "Czerwona zaraza"- J. Szczepański POLSKA PRAWDZIWIE PATRIOTYCZNYCH POLAKÓW

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kuki(2018-08-03 09:50) Zgłoś naruszenie 1230

    gdzie była nadzwyczajna kasta jak donek przytulił Krwawicę Polaków z OFE, jak podniesiono wiek emerytalny, jak pozmieniano inne przepisy prawa , pytam gdzie?/?!!! Prawda jest bezlitosna !!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mm(2018-08-03 09:41) Zgłoś naruszenie 2610

    .... powiedziała "wybitna" specjalistka z zakresu k.p.c.....

    Odpowiedz
  • Ciekawy(2018-08-03 09:40) Zgłoś naruszenie 265

    Pani Prezes, Czy poniższy art. Konstytucji nadal w Polsce obowiązuje, czy może został wymazany gumką myszką...? Art. 91. [Umowa międzynarodowa w krajowym porządku prawnym] 1. Ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy. 2. Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową. 3. Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz