statystyki

Węgry jako Chrystus narodów: Wraca mit Wielkich Węgier

autor: Dominik Héjj20.07.2018, 07:46; Aktualizacja: 20.07.2018, 10:35
Węgry

Węgry starają się łączyć dwa elementy: z jednej strony maksymalizować zyski z położenia geopolitycznego, w tym podsycać bądź gasić konflikty, z drugiej – zapewniać diasporze prawa w wymiarze możliwie nieograniczonym.źródło: ShutterStock

Choć nikt z Fideszu wprost nie mówi o rewizji granic, to państwo zaczęło mocno rozpalać mit Wielkich Węgier.

L i czne afisze, które rozwieszono na ulicach Budapesztu, przyciągały wzrok już od kilku miesięcy. Na zarys Królestwa Węgier – które do 1918 r. rozciągało się od Adriatyku aż po Siedmiogród – nałożono współczesne granice kraju w kolorze krwistej czerwieni. W ten sposób zachęcano mieszkańców stolicy do przyjścia na pl. Bohaterów, by obejrzeli plenerową „Rock operę o Trianon” opowiadającą o traktacie, na mocy którego po I wojnie światowej państwo utraciło 72 proc. terytorium i 64 proc. ludności.


Pozostało jeszcze 95% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (4)

 • Węgry są OK(2018-07-20 07:55) Zgłoś naruszenie 138

  Węgry się nie podobają, za to podoba się UE z pijaczkiem na czele KE i obłudą rządzących tam frakcji lewacko-liberalnych. A Węgrzy i tak pokazują obłudnemu lewactwu prasowemu "gest Kozakiewicza"

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-07-20 09:09) Zgłoś naruszenie 711

  Mrzonki i artystyczne wizje. Bez Unii mogliby sobie palcem w bucie pokiwać. Jedyny okres wielkości miały Węgry za Franca Jozefa. I niech pamięć o tym hołubią. Tak będzie lepiej......

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kutach(2018-07-21 15:23) Zgłoś naruszenie 42

  człowieku chyba żyjesz w rzeczywistości równoległej. To przecież prawica chce totalnej kontroli jednostki (rzekomo ma to zapobiec terroryzmowi i wzmocnić bezpieczeństwo:) tęcza nikomu nie przeszkadza. A jak jesteś zamknięty na nowoczesność to stań się Amiszem i wypiertalaj do Utah. Chyba postradałeś zmysły. acha- tak jak była ue bez Pilski i Węgier - tam samo może być bez nich. Słabo u Ciebie z wyobraźnia. No i jak każdy faszysta chciałbyś innym układać życie. Wczoraj czytałem o Targowicy - jak to szpiedzy rosyjscy, pachołki do spółki z kościołem przeciągneli Polske na Wschod... analogia narzuca się sama do dzisiejszych czasów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie