statystyki

Węgry jako Chrystus narodów: Wraca mit Wielkich Węgier

autor: Dominik Héjj20.07.2018, 07:46; Aktualizacja: 20.07.2018, 10:35
Węgry

Węgry starają się łączyć dwa elementy: z jednej strony maksymalizować zyski z położenia geopolitycznego, w tym podsycać bądź gasić konflikty, z drugiej – zapewniać diasporze prawa w wymiarze możliwie nieograniczonym.źródło: ShutterStock

Choć nikt z Fideszu wprost nie mówi o rewizji granic, to państwo zaczęło mocno rozpalać mit Wielkich Węgier.

L i czne afisze, które rozwieszono na ulicach Budapesztu, przyciągały wzrok już od kilku miesięcy. Na zarys Królestwa Węgier – które do 1918 r. rozciągało się od Adriatyku aż po Siedmiogród – nałożono współczesne granice kraju w kolorze krwistej czerwieni. W ten sposób zachęcano mieszkańców stolicy do przyjścia na pl. Bohaterów, by obejrzeli plenerową „Rock operę o Trianon” opowiadającą o traktacie, na mocy którego po I wojnie światowej państwo utraciło 72 proc. terytorium i 64 proc. ludności.


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (4)

 • Węgry są OK(2018-07-20 07:55) Zgłoś naruszenie 138

  Węgry się nie podobają, za to podoba się UE z pijaczkiem na czele KE i obłudą rządzących tam frakcji lewacko-liberalnych. A Węgrzy i tak pokazują obłudnemu lewactwu prasowemu "gest Kozakiewicza"

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-07-20 09:09) Zgłoś naruszenie 711

  Mrzonki i artystyczne wizje. Bez Unii mogliby sobie palcem w bucie pokiwać. Jedyny okres wielkości miały Węgry za Franca Jozefa. I niech pamięć o tym hołubią. Tak będzie lepiej......

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kutach(2018-07-21 15:23) Zgłoś naruszenie 42

  człowieku chyba żyjesz w rzeczywistości równoległej. To przecież prawica chce totalnej kontroli jednostki (rzekomo ma to zapobiec terroryzmowi i wzmocnić bezpieczeństwo:) tęcza nikomu nie przeszkadza. A jak jesteś zamknięty na nowoczesność to stań się Amiszem i wypiertalaj do Utah. Chyba postradałeś zmysły. acha- tak jak była ue bez Pilski i Węgier - tam samo może być bez nich. Słabo u Ciebie z wyobraźnia. No i jak każdy faszysta chciałbyś innym układać życie. Wczoraj czytałem o Targowicy - jak to szpiedzy rosyjscy, pachołki do spółki z kościołem przeciągneli Polske na Wschod... analogia narzuca się sama do dzisiejszych czasów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie