statystyki

Niemcy: Crazy Horst nie ma już amunicji. CSU traci poparcie w Bawarii

autor: Magdalena Cedro03.07.2018, 07:27; Aktualizacja: 03.07.2018, 07:33
Horst Lorenz Seehofer i Angela Merkel

Horst Lorenz Seehofer i Angela Merkelźródło: ShutterStock

Wojna domowa trawi tutejszą centroprawicę. CSU, zamiast zyskiwać na antymigranckiej linii, traci poparcie w Bawarii.

Trwające od kilku tygodni turbulencje w Niemczech to efekt rebelii ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera, który zażądał od swojej przełożonej kanclerz Angeli Merkel radykalnych posunięć w sprawie migracji. To nie tylko starcie podwładnego z szefową, ale też pojedynek ambicjonalny, bo oboje – i kanclerz, i minister – są liderami siostrzanych ugrupowań chadeckich.

Seehofer, kierujący bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU), słynie z nieustępliwości. Stawiając Merkel żądania, chciał przygotować grunt pod zwycięstwo CSU w październikowych wyborach w Bawarii, kosztem stabilności koalicji w całych Niemczech. Dlatego – jak wynika z nieoficjalnych przekazów – nie wszyscy w CSU są zadowoleni ze strategii See hofera. Biorąc pod uwagę straty w sondażach, jest coraz bardziej prawdopodobne, że spektakularna wojna o migrantów Seehofera zamiast pomóc może zaszkodzić jego partii.

Cały weekend w niemieckiej koalicji trwały narady nad wynikiem zeszłotygodniowego szczytu w Brukseli. Merkel przywiozła stamtąd zaakceptowane przez wszystkie kraje – także przez antyimigranckie Włochy – rozwiązanie mające na celu ograniczenie wtórnej migracji. Chodzi o zmniejszenie liczby przypadków, gdy osoba ubiegająca się o azyl wybiera sobie kraj, w którym będzie aplikować o status uchodźcy (zgodnie z unijnym prawem powinna to zrobić w pierwszym kraju po przekroczeniu granic UE).


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie