Brexit coraz bardziej na miękko

autor: Bartłomiej Niedziński28.06.2018, 08:08; Aktualizacja: 28.06.2018, 08:26
Przejście na pozycję miękkiego brexitu jest tak naprawdę jedynym wyjściem dla May.

Przejście na pozycję miękkiego brexitu jest tak naprawdę jedynym wyjściem dla May.źródło: ShutterStock

Zaprezentowany w pierwszej połowie lipca dokument będzie zwrotem w dotychczasowej strategii Theresy May.

Brytyjska premier jest coraz bardziej przekonana, że preferowany początkowo przez nią twardy brexit jest niemożliwy do przeforsowania i jeśli nie chce chaotycznego wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy, musi się zgodzić na jego bardzo złagodzoną wersję. Jednak ta zmiana frontu jeszcze nie będzie miała miejsca na rozpoczynającym się dziś szczycie UE.

Strona unijna od dawna narzeka, że Londyn od początku negocjacji nie określił precyzyjnie, jak wyobraża sobie wzajemne stosunki po 29 marca przyszłego roku, gdy Wielka Brytania formalnie przestanie być państwem członkowskim. Kluczowe wydają się relacje po 31 grudnia 2020 r., gdy zakończy się okres przejściowy, w którym – pod warunkiem że porozumienie zostanie zawarte – de facto nic się nie zmieni. May przez długi czas powtarzała, że „brexit znaczy brexit”, czyli wyjście z UE musi się łączyć z opuszczeniem jednolitego unijnego rynku i unii celnej, ale jej pozycja jest zbyt słaba, aby to przeforsować, a rząd zbyt podzielony, by uzgodnić wspólne stanowisko. Ten przedłużający się pat grozi tym, że Wielka Brytania wyjdzie bez umowy, bo niedługo może zabraknąć czasu na rozmowy.

Jednak wygląda na to, że Wyspiarzom udało się uzgodnić jakiś wspólny punkt. W drugim tygodniu lipca brytyjski rząd ma przedstawić dokument – „Brexit White Paper” – precyzujący jego pozycję negocjacyjną.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie