statystyki

Cały kraj w rękach Erdoğana. Turcja przechodzi na ustrój prezydencki

autor: Bartłomiej Niedziński26.06.2018, 07:17; Aktualizacja: 26.06.2018, 07:28
Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdoganźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: SRDJAN SUKI

Wchodzące w życie po wyborach zmiany konstytucyjne oznaczają, że kontrola prezydenta nad pozostałymi instytucjami państwowymi zostaje sformalizowana.

Wraz z zaprzysiężeniem Recepa Tayyipa Erdoğana na nową kadencję Turcja przechodzi na ustrój prezydencki. Choć zwolennicy tej zmiany wskazują na przykłady Francji czy Stanów Zjednoczonych, uprawnienia tureckiego prezydenta będą jeszcze większe, a możliwości kontrolowania jego poczynań – znacznie mniejsze niż w tych krajach.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wbrew sondażom, które wskazywały, że w wyborach prezydenckich możliwa będzie druga tura, a w parlamentarnych Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) może nie uzyskać bezwzględnej większości, zwycięstwo obozu władzy okazało się przekonujące. Erdoğan ostatecznie uzyskał prawie 53 proc. głosów, zaś koalicja AKP z mniejszą, skrajną Partią Ruchu Nacjonalistycznego (MHP) będzie miała 344 mandaty w 600-osobowym parlamencie.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie