statystyki

Nord Stream 2: Merkel upomniała się o Ukrainę

autor: Magdalena Cedro21.05.2018, 07:53; Aktualizacja: 21.05.2018, 08:17
Merkel w Soczi odnotowała także poważne naruszenie zawieszenia broni na Donbasie w nocy z czwartku na piątek, gdy w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez prorosyjskich separatystów zginęły trzy osoby, w tym 13-letni chłopiec.

Merkel w Soczi odnotowała także poważne naruszenie zawieszenia broni na Donbasie w nocy z czwartku na piątek, gdy w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez prorosyjskich separatystów zginęły trzy osoby, w tym 13-letni chłopiec.źródło: ShutterStock

Kanclerz Niemiec nie chce, by Nord Stream 2 oznaczał koniec tranzytu gazu przez Ukrainę. Upomniała się o to w rozmowie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Soczi.

To było pierwsze spotkanie Merkel i Putina od czasu ich ponownego zaprzysiężenia na urzędy. Doszło do niego w momencie, gdy – jak to określiła niedawno niemiecka kanclerz – więzi Europy z USA zostały nadwyrężone wskutek zerwania przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z Iranem. W tej kwestii Niemcy i Rosja znalazły wspólny język. W piątek w Soczi Putin i Merkel zgodnie podkreślili wolę utrzymania umowy pomimo decyzji amerykańskiego przywódcy.

W ostatnim tygodniu doszło do intensywnej wymiany dyplomatycznej na linii Berlin–Moskwa. W Rosji wizytę złożyli także minister spraw zagranicznych Heiko Mass i minister gospodarki Peter Altmaier. Rosyjski prezydent może to brać za dobrą monetę, bo jego relacje z Zachodem w ostatnim okresie były najgorsze od czasu aneksji Krymu w 2014 r. Atak z użyciem broni chemicznej na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii doprowadził pod koniec marca do skoordynowanej ofensywy dyplomatycznej państw zachodnich, które wycofały swoich dyplomatów z Moskwy. Putin na chwilę znalazł się w izolacji.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie