statystyki

Kurs na kolizję. Trump cofnął relacje USA z Iranem do epoki ataków z 11 września

autor: Mariusz Janik12.05.2018, 19:00
Jeśli porozumienie upadnie, to zaczniemy ponownie pracować nad wzbogacaniem uranu – powiedział prezydent Iranu Hasan Rouhani

Jeśli porozumienie upadnie, to zaczniemy ponownie pracować nad wzbogacaniem uranu – powiedział prezydent Iranu Hasan Rouhaniźródło: ShutterStock

Europejskie stolice w panice, za to w Moskwie i Pekinie mogą otwierać szampana. Kilkanaście lat pracy nad zmiękczeniem Teheranu poszło na marne. Donald Trump cofnął relacje USA z Iranem do epoki ataków z 11 września.

Najważniejsze osiągnięcie dyplomacji poprzedniej administracji USA dało się unieważnić w pół minuty. Tyle trwała najważniejsza część wystąpienia Donalda Trumpa. – Porozumienie nuklearne z Iranem jest z założenia błędne. Jeśli nic z tym nie zrobimy, dokładnie wiadomo, co się stanie: w krótkim czasie największy sponsor terroryzmu na świecie znajdzie się o krok od uzyskania najgroźniejszej broni na świecie. Dlatego też ogłaszam wycofanie się Stanów Zjednoczonych z tego porozumienia – ogłosił prezydent USA w wyemitowanym w telewizji orędziu. Za tym oświadczeniem może pójść przywrócenie sankcji, o – jak zapowiada Waszyngton – „potężnej skali”. Być może nawet w przyszłym tygodniu.

Zaskoczenie? Bynajmniej. Właściwie od pierwszych chwil, kiedy ekipa Trumpa znalazła się w Białym Domu, kwestia uderzenia w porozumienie nuklearne z Iranem była na tapecie. – Nasz plan polegał na unicestwieniu kalifatu Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Nie pokonaniu. Unicestwieniu. A następnie zmuszeniu Teheranu do odwrotu. A państw Zatoki Perskiej do zaprzestania finansowania terroryzmu – opowiadał dziennikarzowi magazynu „New Yorker” główny współpracownik (do czasu) Trumpa, Steve Bannon. – Jared (Kushner – zięć Trumpa i dziś jego czołowy doradca) i ja toczyliśmy wojny o wiele spraw, ale co do tego panowała pełna zgoda – kwitował.

Teheran ze spokojem przyjął decyzję Waszyngtonu. Bo jak na przywódcę kraju, w którym sztuka oratorska wznosi się na wyżyny wyrafinowania, Najwyższy Przywódca Iranu Ali Chamenei był bardzo powściągliwy. – Popełniłeś błąd – zwrócił się w środowym wystąpieniu sędziwy ajatollah do amerykańskiego prezydenta. – Zrywając porozumienie, Trump skłamał więcej niż dziesięciokrotnie. Ciało tego człowieka zamieni się w popiół i będzie pożywieniem dla robaków i mrówek, a Republika Islamska wciąż będzie trwała – perorował.

Irański prezydent – a niegdyś negocjator w rokowaniach rozbrojeniowych między Zachodem a Iranem – Hasan Rouhani na tle wszystkich tych wystąpień wydaje się jako jedyny zachowywać zimną krew. – Jeśli porozumienie upadnie, to zaczniemy ponownie pracować nad wzbogacaniem uranu – skwitował. – Ale jeśli będziemy w stanie osiągnąć cele tej umowy, bazując jedynie na współpracy z innymi jego sygnatariuszami, to pozostanie ono w mocy – uciął.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (1)

  • tomasz_kubik@toya.net.pl(2018-05-12 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    Może jeszcze sytuacja nie jest zmieniona. Donald Trump deklaruje chęć negocjowania z Iranem nowej umowy w sprawie irańskiego programu atomowego, ale może niezbędne zdaniem niektórych zmiany w obowiązującej umowie byłyby satysfakcjonujące. Iran angażuje się wojskowo w Syrii pod kątem przeciwdziałania rebelii i terrorystom i prawdopodobnie wycofa się po zakończeniu problemów. Nonsensowny atak rakietowy na na okupowane przez Izrael Wzgórza Golan może zwiększył cenę ropy naftowej, ale o ile Amerykanie nie wycofają się sankcji wobec Iranu, Iran mniej na tym skorzysta. Nie byłoby to korzystne dla Syrii, dla której pomoc ekonomiczna Iranu w odbudowie jest niezbędna. Izrael prawdopodobnie teoretycznie liczy na skłócenia w państwach kultury ******* ale zaprzestanie pomocy dla rebeliantów w Jemenie przyczyniłoby się do zmniejszenia skłóceń.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie