statystyki

Próba sił na ulicach Erywania

autor: Michał Potocki18.04.2018, 07:52; Aktualizacja: 18.04.2018, 08:04
Opozycja w Armenii ogłosiła początek ludowej rewolucji

Opozycja w Armenii ogłosiła początek ludowej rewolucjiźródło: ShutterStock

Od początku protestów kilkadziesiąt osób odniosło obrażenia. Wiele trafiło do aresztów

Parlament Armenii zatwierdził wczoraj na stanowisku premiera Serża Sarkysjana, któremu tydzień wcześniej skończyła się ostatnia legalna kadencja prezydencka. By zachować realną władzę, Sarkysjan przeforsował zawczasu reformę konstytucyjną, która wprowadza w kraju system kanclerski. Opozycja w proteście przeciwko tej zmianie wyprowadziła na ulice tysiące ludzi. Jej liderzy zapowiadają aksamitną rewolucję.

– Gdy w Zgromadzeniu Narodowym zaczęło się to marionetkowe posiedzenie (na którym zmieniono premiera – red.), w różnych miastach republiki rozpoczęły się masowe akcje protestu. Mamy w Armenii sytuację rewolucyjną. Ogłaszam początek ludowej, pokojowej, aksamitnej rewolucji – grzmiał na wiecu w Erywaniu Nikol Paszinjan, jeden z liderów opozycyjnego Sojuszu Wyjścia. Polityk wezwał protestujących do urządzania wieców wewnątrz budynków rządowych. – Naszym zadaniem jest sparaliżowanie działania systemu – nawoływał.

Dwie partie opozycji dysponują w 105-miejscowym parlamencie 40 mandatami, ale większe stronnictwa na razie zachowują neutralność. Przeciwnicy rządu od czwartku wiecują, blokują ulice i gmachy rządowe. W starciach z policją ok. 50 osób zostało rannych (lekkie obrażenia odniósł także Paszinjan), a niemal 100 trafiło do aresztów. Protesty poparł studencki ruch Restart. „Zaczynali od walki o zaopatrzenie toalet na Uniwersytecie Erywańskim w papier toaletowy. Najwyraźniej minął etap politycznego dzieciństwa” – opisywał ich drogę dziennik „Hraparak”.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie