Katastrofa samotności. Współczesny świat nie sprzyja budowaniu relacji

autor: Robert Siewiorek30.03.2018, 08:55
Przed wejściem w dorosłość wierzymy, że nasze znajomości i przyjaźnie tworzą system bezpieczeństwa, wsparcia i ochrony przed samotnością. Dopiero później odkrywamy, że ta sieć więzi zredukowała się do rodziny, paru przyjaciół i garstki znajomych. Dziś media społecznościowe dają nam obietnicę nieograniczonego poszerzania tej bezpiecznej strefy

Przed wejściem w dorosłość wierzymy, że nasze znajomości i przyjaźnie tworzą system bezpieczeństwa, wsparcia i ochrony przed samotnością. Dopiero później odkrywamy, że ta sieć więzi zredukowała się do rodziny, paru przyjaciół i garstki znajomych. Dziś media społecznościowe dają nam obietnicę nieograniczonego poszerzania tej bezpiecznej strefyźródło: ShutterStock

Osamotnienie niszczy psychikę dzieci, wpędza nas w choroby, trawi więzi społeczne i rozwala demokrację. Samotność wyzwala w nas cierpienie, ponieważ nigdy nie była dla ludzi stanem naturalnym.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (16)

  • i to by było na tyle(2018-03-30 10:50) Zgłoś naruszenie 2132

    Osamotnienie było zawsze. Wystarczyło, że na siłę wydawało się dziewczynki i kobiety za mąż za niezdolnych do miłości facetów. Zdolnych za to do zapłodnienia. Swego czasu mężczyzna ,,zużywał w ciągu swego życie 3 -4 kobiet". Ten rodzaj zabijania kobiet znowu jest lansowany. Rodzić przyszłe trupy i monstra. Jakże kler i prawica musi nienawidzić kobiet i dzieci. Matki zmuszone do chowania przypadkowych dzieci /efekt uboczny kopulacji/, będą je krzywdzić w przeróżny sposób. Plemiona były zawsze - z racji wykonywania zawodu, stanu majątkowego, religii, mowy, wieku, płci.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • fxxxxxx(2018-03-30 11:07) Zgłoś naruszenie 302

    Doskonaly material, w koncu ktos mowi glosno o tym.

    Odpowiedz
  • Bert(2018-03-30 12:21) Zgłoś naruszenie 5114

    epidemię "samotności" zawdzięczmy w głównej mierze wczechobecnemu światopoglądowi neoliberalnemu, który poprzez zdominowane media sączy w umysły na masową skalę truciznę skrajnego indywidualizmu, egoizmu, konsumpcjonizmu, hedonizmu, bezwzględnej rywalizacji, braku zasad moralnych i braku trwałego związania z kimkolwiek i czymkolwiek. To finalnie owocuje poczuciem wyobcowania i samotności.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Obserwuję Studentów....(2018-03-30 22:04) Zgłoś naruszenie 312

    Akurat w wieku studenckim są dzieci moich znajomych..... To odludkowie których z domu nawet granatem p.panc nie wyrwiesz. Więzniowie 4 ścian, komputera i smartfona. Życie studenckie??? Znajomi ???? Oni nawet jak są razem ...to każdy gapi się w swój ekran. Pokolenie które można zamknąć w Więzieniu do końca życia i nie poczuje żadnej straty - ale warunek, WiFi, żarcie i wyro.

    Odpowiedz
  • refleksyjny(2018-03-31 07:27) Zgłoś naruszenie 280

    Niebawem technologia osiągnie taki poziom, że człowiek będzie mógł obejść się nie tylko bez realnego kontaktu z drugim człowiek, ale nawet bez samego siebie :-). Syndrom hikikomori staje się coraz powszechniejszy.

    Odpowiedz
  • karolina(2018-03-31 21:43) Zgłoś naruszenie 120

    Lekarstwem jest tylko wolność wyboru, odpowiedzialność i wzajemny szacunek . A zacząć należy od siebie

    Odpowiedz
  • Meiji Ishin(2018-04-04 16:10) Zgłoś naruszenie 70

    Brawo. Świetny artykuł. Tylko co dalej?

    Odpowiedz
  • homo sapiens musi wyginąć(2019-09-29 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    teraz to już jest za późno, każdy proces i zjawisko charakteryzuje bezwładność, jak coś w prawi się w ruch to nie tak łatwo zatrzymać, wyłączyć, czy przekierunkować

    Odpowiedz