statystyki

Peru: Rodzinna wendeta obaliła prezydenta

autor: Joanna Kędzierska29.03.2018, 07:44; Aktualizacja: 29.03.2018, 08:33
Mapa Ekwador i Peru

Pedro Kuczynski zrezygnował ze stanowiska 21 marca.źródło: ShutterStock

Pedro Kuczynski rządził krajem od dwóch lat, ale w tym czasie zdążył uwikłać się w kilka poważnych afer.

Kryzys polityczny w Peru, który w ubiegłym tygodniu zmusił do dymisji prezydenta Pedra Kuczynskiego, to kontynuacja opery mydlanej, która ciągnie się już od 2017 r. I będzie się ciągnąć, a jej reperkusje osiągnęły już poziom międzynarodowy. Wszystko zaczęło się w grudniu 2017 r., gdy media ujawniły, że były już prezydent był zamieszany w aferę Odebrechtu, największy skandal korupcyjny Ameryki Łacińskiej. Kuczynskiego oskarżono o to, że jego firma przyjmowała łapówki od brazylijskiego giganta budowlanego w czasie, gdy polityk sprawował już funkcje publiczne. Parlament wszczął procedurę impeachmentu.

Wtedy z pomocą głowie państwa przybył opozycjonista Kenji Fujimori, syn innego byłego prezydenta Alberta Fujimoriego (rządził w latach 1990–2000), uwięzionego za mordowanie opozycjonistów. Kenji zaproponował Kuczynskiemu, że w zamian za ułaskawienie ojca zagłosuje przeciwko impeachmentowi, wyłamując się z linii partii kierowanej przez... jego siostrę Keiko Fujimori. Kuczynski uniewinnił więc byłego dyktatora, motywując decyzję złym stanem jego zdrowia i przedstawiając ją jako przedświąteczny akt miłosierdzia. Nestor rodu Fujimorich opuścił zakład penitencjarny w wigilię Bożego Narodzenia 2017 r. Wywołało to falę protestów, które Kuczynski przedstawiał jako próbę puczu.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie