statystyki

Suplement do białej księgi. Czy jest szansa na wycofanie wniosku KE?

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro22.03.2018, 07:28; Aktualizacja: 22.03.2018, 07:49
Rada UE może wydać kolejne rekomendacje. Tym razem sygnowane przez unijne kraje

Rada UE może wydać kolejne rekomendacje. Tym razem sygnowane przez unijne krajeźródło: ShutterStock

DYPLOMACJA | Rząd liczy, że uda się doprowadzić do wycofania wniosku KE w sprawie kontroli praworządności. Dziś premier będzie rozmawiał z Jeanem-Claude’em Junckerem

Wczoraj rząd wysyłał do europejskich stolic kolejny dokument w sprawie zmian w sądach. Tym razem to rodzaj suplementu do białej księgi. Autorzy tłumaczą w nim, dlaczego skorzystali z porównań polskich zmian w sądownictwie do rozwiązań w innych państwach unijnych.

„Uważamy, że pomocne będzie wyjaśnienie, na ile nasze reformy są podobne do tych przykładów, a w jakim zakresie się od nich różnią. Przede wszystkim należy podkreślić, że żadne dwa systemy prawne w UE nie są identyczne. Różnice między nimi wynikają z doświadczeń historycznych poszczególnych państw i wpływu tych doświadczeń na ich konstytucyjne tożsamości”– tłumaczą autorzy suplementu.

W wielu krajach powoływanie się na ich rozwiązania zostało odebrane z konsternacją. W niektórych stolicach taki rodzaj argumentacji odebrano jako uznawanie tamtejszych rozwiązań za wątpliwe. Autorzy białej księgi zapewniają, że Polska uważa po prostu, że tak różnorodne formy świadczą, że obrona praworządności jest możliwa na różne sposoby.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie