Laureatem I miejsca został Mateusz Krzyziński (I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach)m, II miejsce zajął Franciszek Michałowski (II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. I. Gałczyńskiego w Olsztynie), a III miejsce - Juliusz Błażewicz (Zespół Szkół Nr 2 w Suwałkach).

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym pod hasłem "Wybieram Wybory" jest organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą wraz z Krajowym Biurem Wyborczym. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego i propagowanie idei udziału w wyborach i świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.

Finaliści zostali wyłonieni spośród prawie 8 tys. uczniów, którzy przystąpili do konkursu. Składał się on z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie rozwiązywali test z wiedzy o prawie wyborczym. W drugim pisali esej na jeden z trzech tematów, dotyczących historii i współczesnych wyzwań prawa wyborczego.

Podczas finału uczniowie musieli odpowiedzieć na trzy losowo wybrane pytania o różnym stopniu trudności z zakresu kodeksu wyborczego. Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej wraz z szefem Krajowego Biura Wyborczego oceniali poprawność merytoryczną, staranność wypowiedzi i argumentacji oraz umiejętności retoryczne uczestników. (PAP)

autor: Paweł Dembowski