statystyki

Komisarz UE ds. migracji: Era globalnej mobilności

autor: Dimitris Awramopulos14.03.2018, 07:40; Aktualizacja: 14.03.2018, 08:13
Musimy zwiększyć skuteczność kontroli podróżnych oraz wykrywania osób, które stwarzają zagrożenie

Musimy zwiększyć skuteczność kontroli podróżnych oraz wykrywania osób, które stwarzają zagrożenieźródło: ShutterStock

Miliony osób na całym świecie chcą odwiedzić UE, lecz wiele z nich potrzebuje wizy. W ostatnich latach liczba wniosków o wizę wzrosła o połowę: w 2009 r. było ich 10,2 mln, a w 2016 r. – już 15,2 mln.

To pokazuje, że mobilność na świecie wzrasta, m.in. za sprawą coraz lepszych i tańszych możliwości podróży. Jednocześnie jednak w ostatnich dziesięcioleciach radykalnie zmienił się kontekst geopolityczny, czemu towarzyszyło pojawienie się nowych, szybko zmieniających się wyzwań związanych z migracją i bezpieczeństwem. W oparciu o te doświadczenia musimy wyciągnąć wnioski oraz zmodernizować i odpowiednio dostosować wspólną politykę wizową, nie komplikując przy tym warunków legalnego podróżowania.

W erze globalnej mobilności chcemy ułatwić podróże osobom przybywającym do UE w celach turystycznych, biznesowych lub z powodów rodzinnych. Dlatego zaproponujemy dziś, aby można było z wyprzedzeniem ubiegać się o wizę, złożyć oraz podpisać wniosek elektronicznie i – dzięki skróceniu terminów na podjęcie decyzji – szybciej otrzymać odpowiedź. W celu ułatwienia krótkich podróży turystycznych wprowadzimy możliwość wydawania wiz na granicy zewnętrznej, na zasadzie tymczasowej i na ściśle określonych warunkach. Jednocześnie wiarygodne osoby regularnie podróżujące do Europy będą mogły skorzystać ze zharmonizowanej wizy wielokrotnego wjazdu, ważnej od roku do pięciu lat.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie