statystyki

Komisarz UE ds. migracji: Era globalnej mobilności

autor: Dimitris Awramopulos14.03.2018, 07:40; Aktualizacja: 14.03.2018, 08:13
Musimy zwiększyć skuteczność kontroli podróżnych oraz wykrywania osób, które stwarzają zagrożenie

Musimy zwiększyć skuteczność kontroli podróżnych oraz wykrywania osób, które stwarzają zagrożenieźródło: ShutterStock

Miliony osób na całym świecie chcą odwiedzić UE, lecz wiele z nich potrzebuje wizy. W ostatnich latach liczba wniosków o wizę wzrosła o połowę: w 2009 r. było ich 10,2 mln, a w 2016 r. – już 15,2 mln.

To pokazuje, że mobilność na świecie wzrasta, m.in. za sprawą coraz lepszych i tańszych możliwości podróży. Jednocześnie jednak w ostatnich dziesięcioleciach radykalnie zmienił się kontekst geopolityczny, czemu towarzyszyło pojawienie się nowych, szybko zmieniających się wyzwań związanych z migracją i bezpieczeństwem. W oparciu o te doświadczenia musimy wyciągnąć wnioski oraz zmodernizować i odpowiednio dostosować wspólną politykę wizową, nie komplikując przy tym warunków legalnego podróżowania.

W erze globalnej mobilności chcemy ułatwić podróże osobom przybywającym do UE w celach turystycznych, biznesowych lub z powodów rodzinnych. Dlatego zaproponujemy dziś, aby można było z wyprzedzeniem ubiegać się o wizę, złożyć oraz podpisać wniosek elektronicznie i – dzięki skróceniu terminów na podjęcie decyzji – szybciej otrzymać odpowiedź. W celu ułatwienia krótkich podróży turystycznych wprowadzimy możliwość wydawania wiz na granicy zewnętrznej, na zasadzie tymczasowej i na ściśle określonych warunkach. Jednocześnie wiarygodne osoby regularnie podróżujące do Europy będą mogły skorzystać ze zharmonizowanej wizy wielokrotnego wjazdu, ważnej od roku do pięciu lat.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie