Jak poinformował prezes Dazumi Damian Puczyński podpisana została już umowa przedwstępna na zakup budynku w stolicy Podkarpacia. „Ostateczna umowa zostanie podpisana do 30 czerwca br.” – dodał cytowany w komunikacie spółki.

Zakład ma powstać jeszcze w tym roku, produkowane mają być w nim samoobsługowe terminale Stoppoint do realizacji płatności, zamawiania usług online, a także wysyłek i odbioru paczek. Fabryka będzie znajdowała się blisko centrum Rzeszowa, w przemysłowej części miasta.

Na prace wdrożeniowe Dazumi otrzymała prawie 9,8 mln zł dotacji unijnej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Jak zapowiada Stoppoint, za pośrednictwem terminali będzie można wyszukać potrzebne usługi, a następnie wysłać np. garnitur do pralni czy krawca. W przypadku paczek, urządzenie umożliwi zmierzenie i zważenie przesyłki oraz wydrukowanie samoprzylepnej etykiety. Terminale mają również umożliwiać kupno biletów czy ubezpieczeń. Z kolei usługodawcy mogliby prezentować tam swe produkty i usługi.

PARP zarządzający dotacją dla Dazumi zawarła aneks zezwalający na rozpoczęcie pełnego procesu inwestycyjnego – zakup nieruchomości, w której ulokowana zostanie fabryka terminali oraz maszyn i urządzeń na potrzeby linii technologicznej.

Kolejnym krokiem w ramach realizacji projektu będzie rozpoczęcie procesu zakupu maszyn stanowiących zaawansowaną, innowacyjną linię technologiczną. Spółka prowadzi już rozmowy dotyczące wyboru optymalnego rozwiązania.

Zdaniem Puczyńskiego, terminal mimo zaawansowanych technologii będzie łatwy w użytkowaniu. „Przewaga strategiczna spółki polega na przyjętym modelu biznesowym, w tym sposobie organizacji sieci usługodawców, z których oferty będzie można skorzystać w aplikacji mobilnej, poprzez stronę internetową i sfinalizować wysyłkę lub odbiór w jednym z punktów sieci handlowych czy paliwowych” – wyjaśnia.

Spółka chciałaby także wyznaczać trendy designu terminali. „Współpracujemy z projektantami z Wydziału Wzornictwa Warszawskiej ASP i wspólnie analizujemy światowe trendy w projektowaniu wzornictwa terminali samoobsługowych” – podkreślił Puczyński.

Spółka Stoppoint S.A. jest notowana na NewConnect. Jej firma zależna Dazumi Sp. z o.o. pod marką „Stacja z paczką by Stoppoint”, realizuje usługi kurierskie w ponad 900 stacjach paliw PKN Orlen. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Bożena Dymkowska