statystyki

Rosja już formalnie agresorem: Ukraina oficjalnie o okupacji terenów na wschodzie kraju

autor: Michał Potocki22.01.2018, 07:21; Aktualizacja: 22.01.2018, 08:14
Ukraina

Ukraina, Donieckźródło: ShutterStock

Kijów uporządkował status prawny niekontrolowanych terenów na wschodzie kraju. W przyjętej właśnie uchwale mówi się wprost o okupacji.

Po burzliwej dyskusji ukraiński parlament uchwalił ustawę o dezokupacji Zagłębia Donieckiego. Przepisy przyjęte przy jedynie 36 głosach sprzeciwu określają sytuację w niekontrolowanych częściach Donbasu mianem okupacji. W preambule zapisano, że agresja rozpoczęła się od „nieogłoszonych i ukrytych wtargnięć pododdziałów sił zbrojnych i innych struktur wojskowych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, a także organizowanie i wsparcie działalności terrorystycznej”.

Nie będą uznawane przez Kijów dokumenty wydawane przez władze samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych, poza świadectwami narodzin i zgonu. W ten sposób potwierdzono niezgodność z prawem zmian struktury własności na tych obszarach. Czyli np. nacjonalizacji kopalń antracytu, o czym pisaliśmy w kontekście jego eksportu do Polski.

„Odpowiedzialność za szkody moralne i materialne poniesione przez państwo ukraińskie, organy władzy państwowej i samorządowej, osoby fizyczne i prawne ponosi Federacja Rosyjska” – czytamy. Jak pisze „Ukrajinśka prawda”, przepisy zmieniły też oficjalną nazwę akcji zbrojnej z „operacji antyterrorystycznej” na „działania co do zabezpieczenia bezpieczeństwa narodowego i obrony, odsieczy i powstrzymania zbrojnej agresji”. Z ostatecznej wersji usunięto nawiązania do porozumień mińskich, które w 2015 r. przyniosły kruchy rozejm.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie