statystyki

Trump zmienia zdanie w sprawie migracji

autor: Bartłomiej Niedziński11.01.2018, 07:32; Aktualizacja: 11.01.2018, 08:00
Walka z nielegalną imigracją była jednym z kilku najważniejszych punktów programu wyborczego Donalda Trumpa

Walka z nielegalną imigracją była jednym z kilku najważniejszych punktów programu wyborczego Donalda Trumpaźródło: ShutterStock

Donald Trump, który w kampanii wyborczej obiecywał wyrzucenie ze Stanów Zjednoczonych wszystkich 11 mln nielegalnych imigrantów, chce przeprowadzić reformę imigracyjną dopuszczającą możliwość uzyskania przez nich amerykańskiego obywatelstwa.

Co więcej, zadeklarował, że weźmie na siebie gniew niechętnie nastawionej do imigrantów części własnego elektoratu.

Zaskakująca deklaracja prezydenta padła podczas jego spotkania z kilkunastoma senatorami i kongresmanami z obu partii, które miało miejsce we wtorek w Białym Domu i częściowo było transmitowane w telewizji. Głównym tematem rozmów była przyszłość 800 tys. osób objętych wygasającym w marcu programem DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals). Chodzi o osoby, które przed uzyskaniem pełnoletności nielegalnie przybyły bądź pozostały w USA. Ustanowiony przez administrację Baracka Obamy program chroni je przed deportacją i pozwala na podjęcie pracy, jednak we wrześniu zeszłego roku Trump zdecydował na jego wygaszenie.

Demokraci zażarcie bronią tej grupy imigrantów, grożąc, że jeśli republikanie nie pozwolą im zostać, to oni – wykorzystując mniejszość blokującą w Senacie – nie dopuszczą do kompromisu budżetowego i doprowadzą do zawieszenia działania rządu (od ponad trzech miesięcy administracja działa w oparciu o krótkoterminowe prowizoria, termin najbliższego mija w przyszły piątek). Spora część republikanów byłaby skłonna pozostawić dotychczasowy status tych 800 tys., pod warunkiem że demokraci pójdą na jakieś istotne ustępstwo w innej kwestii, np. zgodzą się na pieniądze na budowę muru na granicy z Meksykiem. Ale do tej pory kompromisu nie osiągnięto.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie