statystyki

Polskie domeny znikają z internetu

autor: Sylwia Czubkowska04.01.2018, 07:37; Aktualizacja: 05.01.2018, 14:30
domena, internet

Z kwartału na kwartał rynek notuje coraz większe spadki, nie tylko jeśli chodzi o ceny adresów sprzedawanych na rynku wtórnym, ale także samą liczbę polskich domenźródło: ShutterStock

W ciągu pół roku ubyło ponad 60 tys. adresów z końcówką .pl. Po latach boomu na rynku wirtualnych nieruchomości notujemy spadki.

Sprzedana za 15 tys. zł Ameryka.pl była jedną z najdroższych ubiegłorocznych oficjalnych transakcji na domenowym rynku w Polsce. Te 15 tys. może się wydawać sporą kwotą, ale w porównaniu do ubiegłych lat, gdy za najgorętsze adresy WWW kupujący potrafili zapłacić nawet milion (Co.pl poszło za 1,03 mln zł, a Opony.pl – za 960 tys.), jest więcej niż skromna.

To odbicie szerszego zjawiska. Z kwartału na kwartał rynek notuje coraz większe spadki, nie tylko jeśli chodzi o ceny adresów sprzedawanych na rynku wtórnym, ale także samą liczbę polskich domen. Na początku 2016 r. było 2,71 mln stron z końcówką .pl. Dziś jest ich tylko 2,57 mln. Szczególnie duże spadki były widoczne w 2017 r., gdy w ciągu kwartału znikało nawet po ok. 40 tys. domen.

Zjawisko zauważył CENTR, organizacja zrzeszająca europejskie i niektóre pozaeuropejskie rejestry domen krajowych. – Raport CENTR w podsumowaniu III kw. 2017 r. wskazał na dalszy wyraźny trend spadkowy – potwierdza nam Robert Paszkiewicz, dyrektor sprzedaży w OVH, globalnym dostawcy usług cloud (ta firma wciąż notuje wzrosty ze względu – jak sama twierdzi – na skupienie się na usługach w chmurze). CENTR wyróżnił polską domenę jako tę, która odnotowała największy, bo 4-procentowy spadek spośród wszystkich uwzględnionych w raporcie.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Wojciech(2018-11-16 12:28) Zgłoś naruszenie 10

  Ale głupoty ********** z tym ACTA. Za spadek wine ponosi nie kto inny tylko Google. Kiedyś firmy SEO kupowały tysiące domen, dziś większość z nich nie istnieje bo wielkie G robi wszystko, żeby samemu łoić kase za wyświetlanie twojej firmy w wyszukiwarce i ot cała tajemnica rozwikłana...

  Odpowiedz
 • europa out(2018-09-26 13:19) Zgłoś naruszenie 11

  PIERWSZY EFEKT CENZURY INTERNETU W EUROPIE!I REAKCJA FIRM NA ZAPOWIEDZ WEJSCIA W ZYCIE POWSZECHNEJ INWIGILACJI INTERNETU PRZEZ UNIE I PANSTWA NARODOWE!

  Odpowiedz
 • stop ACTA2 stop PO(2018-09-26 13:21) Zgłoś naruszenie 01

  stop ACTA2!stop ograniczeniu WOLNOSCI INTERNETU!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie