statystyki

Trump nie pomoże irańskim protestom

autor: Bartłomiej Niedziński03.01.2018, 07:53; Aktualizacja: 03.01.2018, 09:21
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

Jakub Gajda: Umowa nuklearna miała znieść sankcje, ale tak naprawdę nie zostały one do końca zniesione.

Pierwotną przyczyną obecnych protestów nie jest polityka, lecz wysokie ceny. Czy to znaczy, że umowa nuklearna nie przyniosła Iranowi takich efektów gospodarczych, jak się spodziewano?

– Nie przyniosła takich efektów, jak zakładał rząd i jak obiecywano ludziom. Po części jest to związane z tym, że umowa nuklearna nie pociągnęła za sobą wielu spraw technicznych. Na przykład zagraniczne banki powymieniały się z irańskimi kodami SWIFT, ale przelewy pieniężne między Iranem a zagranicą nadal stanowią ogromny problem. Umowa miała znieść sankcje, ale tak naprawdę nie zostały one do końca zniesione, to długi proces. Gospodarka rośnie, wymiana handlowa idzie do przodu, ale przez wspomniane trudności poprawa poziomu życia przeciętnego Irańczyka nie jest tak odczuwalna, jak się spodziewano. Rosną za to ceny, a bezrobocie jest na wysokim poziomie.

Po podpisaniu umowy było mnóstwo opinii, że rozpoczyna się wielki boom inwestycyjny. Co z tymi inwestycjami?

– Częściowo zostały zrealizowane. Ale nie jest to ta skala, której oczekiwano. Iran jest rynkiem ogromnym i ogromnie niedoinwestowanym. Niestety istnieje wiele formalnych przeszkód dla potencjalnych inwestorów. Stosunkowo najłatwiej jest w tych sektorach, które znajdują się w rękach państwa irańskiego, ale problem mają mniejsze – prywatne spółki, bo np. udzielanie im gwarancji inwestycyjnych dopiero raczkuje.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie