Lewestam: Twierdza i gród. O nastrojach Polaków w mijającym 2017

autor: Karolina Lewestam30.12.2017, 13:00
Karolina Lewestam

Karolina Lewestamźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

Jak najlepiej scharakteryzować polskie nastroje w mijającym roku 2017? To łatwe, bo nastrój jest w zasadzie jeden i wyraźnie widoczny: udało nam się przeżyć kolejny rok w stanie permanentnej histerii. Nasza histeria jest związana z polityką, ale dotyka wszystkich po równo; można nawet powiedzieć, że w histerii odzwierciedla się nasza zapomniana już nieco jedność narodowa. Jedni boją się nazistów, inni uchodźców; jedni boją się katolstwa, inni lewactwa, ale przynajmniej wszyscy tak samo, jednym głosem, krzyczą.

Żeby było jasne: mówiąc, że ktoś „histeryzuje”, wcale nie sugeruję, że nie ma racji. Słowo to może nie ma najlepszej sławy i konotacje niesie raczej pejoratywne, ale bywają chwile, gdy histeria jest odruchem wręcz najbardziej racjonalnym. Gdy dzieje się coś, co jest egzystencjalnie ważne, a na co nie mamy wpływu; gdy jesteśmy bezradnymi świadkami horroru, czasem histeryczny wrzask jest jedyną sensowną reakcją. Sama z pewnym zrezygnowaniem oddaję się wciąż jednej z tych histerii, przekonana, że jeszcze chwilę, a jakiś prezes Polski, a zarazem papież Prawdziwie Polskiego Kościoła każe nam chrzcić zygotę i oglądać wyłącznie telewizję Trwam – i że skoro nie do końca wiadomo co robić, powinnam przynajmniej głośno wrzeszczeć i jak najszybciej biegać w kółko, wołając, że nadchodzi apokalipsa.

Moja histeria, jestem o tym głęboko przekonana, jest racjonalna; wszelkie inne zaś powinny wziąć coś na uspokojenie. Ale pomijając ten jakże oczywisty (dla mnie) fakt, od dawna zastanawia mnie histeryczna dynamika politycznego konfliktu jako taka. Histeria polityczna jest oczywiście stara jak świat, ale od kiedy polityczne barykady na Zachodzie ustawiły się po linii otwartość / progresywizm / liberalna demokracja z jednej strony, a izolacjonizm / obyczajowy konserwatyzm / dyskretny autorytaryzm z drugiej, obie strony wpadły w wyjątkowo szaleńcze drgawki. Każdy ruch jednych, nawet najbardziej niewinny, powoduje u drugich przekonanie, że oto świat dostał ostateczny impuls do rozpadnięcia się na kawałki.

Do tego efektu dokładają się oczywiście polaryzujące się media; te zaś wymuszają radykalniejsze reakcje polityków i komentatorów, którzy pragną się w nich znaleźć – a kiedy wokół wieszczą koniec świata, nie ma wyjścia, trzeba wyć. Jest jednak inny komponent niszczący nerwy wszystkim zainteresowanym i pchający ich ku histerii, a mianowicie sposób, w jaki dziś konstruujemy nasze społeczno-polityczno-moralne doktryny.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (5)

 • FLEGMATYK-histeryczny(2017-12-30 13:56) Zgłoś naruszenie 95

  Histeria tej pani (o czym zapomniała dodać) to około 10-15% jej POdobnych POlaków ! Reszta dostaje ,,histerii" czytając jej wyPOciny !

  Odpowiedz
 • Dno(2017-12-30 19:25) Zgłoś naruszenie 74

  Kolejna nawiedzona inaczej.

  Odpowiedz
 • Zaniepokojony Pan Murzyński - Filipiński(2017-12-31 23:03) Zgłoś naruszenie 51

  Każdy normalny człowiek potrafi spojrzeć na otaczający go świat w sposób trzeźwy i wyważony. Zanalizować pewne zjawiska i dostrzec wszystkie "za" i "przeciw". Ogląd świata w czarno- białych barwach można zrozumieć gdy jest to obserwacja dziecka, osoby z nieprawidłowo wykształconą osobowością lub chorej. Jeśli mogę coś doradzić, proponuję szybką wizytę u psychiatry. Zniekształcona w sposób surrealistyczny percepcja otaczającej nas rzeczywistości w połączeniu z napadami histerii mogą być naprawdę groźne.

  Odpowiedz
 • Bert(2017-12-31 19:04) Zgłoś naruszenie 41

  Ta Pani podobno wykłada... i nie kafelki...

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-12-30 22:24) Zgłoś naruszenie 23

  Ostrożnie , zalecam , z wycieraniem sobie oblicza ojcem-derechtorem .... , zwłaszcza po publikacji ostatnich fotek , w towarzystwie oficera prowadzącego - po przypomnieniu rzeczonemu zebranym dossier , skąd to mu nogi wyrastają de facto . Jeszcze krócej ? - antysemismus się kłania ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie