statystyki

Chwilowa ulga dla Theresy May

autor: Bartłomiej Niedziński12.12.2017, 07:34; Aktualizacja: 12.12.2017, 08:12
Theresa May

Próby odwołania szefowej brytyjskiego rządu na razie nie będzieźródło: ShutterStock

Premier Zjednoczonego Królestwa uniknęła najgorszego scenariusza, ale w dalszych negocjacjach czeka ją jeszcze sporo zagrożeń

Wielka Brytania i Unia Europejska, zawierając porozumienie w sprawie przejścia do rozmów o przyszłych relacjach handlowych, ustrzegły się katastrofy, ale droga do prawdziwego sukcesu jest jeszcze daleka i trudna.

Podczas rozpoczynającego się w czwartek szczytu UE przywódcy państw członkowskich mają oficjalnie uznać, że obie strony osiągnęły wystarczający postęp w negocjacjach o warunkach wystąpienia Wielkiej Brytanii, że można zacząć rozmawiać o charakterze przyszłych relacji. Wobec porozumienia, które w piątek osiągnęli główni negocjatorzy obu stron David Davis i Michel Barnier, unijna „27” zapewne da zielone światło dla rozmów handlowych, choć wiele spraw jeszcze wymaga doprecyzowania.

– Od początku miałam świadomość, że nie będzie to łatwy proces. Wymaga on ustępstw z obu stron, abyśmy mogli iść razem naprzód. I to właśnie zrobiliśmy – mówiła wczoraj Theresa May w Izbie Gmin. Brytyjska premier może szczególnie mocno odetchnąć z ulgą, ponieważ brak porozumienia zapewne kosztowałby ją utratę stanowiska. Z powodu braku parlamentarnej większości, podziałów w rządzie i w Partii Konserwatywnej w kwestii charakteru brexitu i panującego wśród opinii publicznej wrażenia, że w brytyjskim zespole negocjacyjnym panuje chaos, pozycja May jest słaba.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie