statystyki

Brexit: Druga faza na wyciągnięcie ręki

autor: Jakub Kapiszewski05.12.2017, 07:55; Aktualizacja: 05.12.2017, 08:53
Premier Theresa May

Premier Theresa Mayźródło: ShutterStock

Po fiasku spotkania brytyjska premier jeszcze raz spotka się w tym tygodniu z przewodniczącym KE Jeanem-Claude’em Junckerem, aby sukcesem zakończyć pierwszą fazę brexitowych rozmów.

Pośpiech jest wskazany, bo już tylko 10 dni zostało do spotkania szefów rządów państw UE w sprawie brexitu. 15 grudnia, drugiego dnia szczytu Rady Europejskiej, kiedy brytyjska premier Theresa May opuści już Brukselę, zadecydują oni, czy rozmowy z Wielką Brytanią mogą przejść do drugiego etapu. Jeśli tak, rozpoczną się negocjacje dotyczące umowy o stosunkach między Londynem a Brukselą po tym, jak Zjednoczone Królestwo przestanie już być członkiem Unii w marcu 2019 r.

Brytyjczykom dotychczas bardzo zależało, żeby takie rozmowy rozpocząć wcześniej. Unijni negocjatorzy twardo jednak stali na stanowisku, że zanim obie strony zaczną rozmawiać o przyszłości, muszą wyjaśnić kilka kwestii. Najważniejsze to: zobowiązania finansowe Londynu, zarówno w tej perspektywie finansowej (kończy się w 2020 r.), jak i bardziej długoterminowe; prawa obywateli UE przebywających na terenie UK; kwestia granicy między Irlandią i Irlandią Północną. Londyn do wczoraj miał czas, żeby w każdej z nich przedstawić satysfakcjonującą propozycję.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie