statystyki

Brexit: Druga faza na wyciągnięcie ręki

autor: Jakub Kapiszewski05.12.2017, 07:55; Aktualizacja: 05.12.2017, 08:53
Premier Theresa May

Premier Theresa Mayźródło: ShutterStock

Po fiasku spotkania brytyjska premier jeszcze raz spotka się w tym tygodniu z przewodniczącym KE Jeanem-Claude’em Junckerem, aby sukcesem zakończyć pierwszą fazę brexitowych rozmów.

Pośpiech jest wskazany, bo już tylko 10 dni zostało do spotkania szefów rządów państw UE w sprawie brexitu. 15 grudnia, drugiego dnia szczytu Rady Europejskiej, kiedy brytyjska premier Theresa May opuści już Brukselę, zadecydują oni, czy rozmowy z Wielką Brytanią mogą przejść do drugiego etapu. Jeśli tak, rozpoczną się negocjacje dotyczące umowy o stosunkach między Londynem a Brukselą po tym, jak Zjednoczone Królestwo przestanie już być członkiem Unii w marcu 2019 r.

Brytyjczykom dotychczas bardzo zależało, żeby takie rozmowy rozpocząć wcześniej. Unijni negocjatorzy twardo jednak stali na stanowisku, że zanim obie strony zaczną rozmawiać o przyszłości, muszą wyjaśnić kilka kwestii. Najważniejsze to: zobowiązania finansowe Londynu, zarówno w tej perspektywie finansowej (kończy się w 2020 r.), jak i bardziej długoterminowe; prawa obywateli UE przebywających na terenie UK; kwestia granicy między Irlandią i Irlandią Północną. Londyn do wczoraj miał czas, żeby w każdej z nich przedstawić satysfakcjonującą propozycję.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie