W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu i przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kanthak pytany w telewizji Republika, o te projekty powiedział, że nie ma wątpliwości co do tego, że są zgodne z konstytucją. Na uwagę, że zdaniem opozycji propozycja wyboru członków do KRS jest niezgodna z konstytucją rzecznik resortu sprawiedliwości stwierdził, że nie widzi tam nic niekonstytucyjnego.

Na pytanie, o krytykę propozycji utworzenia Skargi Nadzwyczajnej Kanthak powiedział: "Przed rozpoczęciem programu dzisiejszego sięgnąłem do programu PiS z 2014 roku i tam jest jak byk napisane, że przewiduje się wprowadzenie tego typu środka".

Według niego PO jest znana z tego, że nie spełnia obietnic wyborczych. "My mamy zupełnie inne podejście i to widać od początku przejęcia przez Zjednoczoną Prawicę władzy, że PiS konsekwentnie realizuje krok po kroku swoje założenia wyborcze i to dotyczy również wymiaru sprawiedliwości" - podkreślił Kanthak.

Dodał, że w 2007 roku PO składała bardzo podobne propozycje jeśli chodzi o KRS i Izbę Dyscyplinarną.

Na pytanie, że pomysł wprowadzenia Izby Dyscyplinarnej krytykuje również I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf twierdząc, że jest to "bicz na sędziów", rzecznik MS odparł, że "to ma być bicz nie na sędziów, tylko na nieuczciwych przedstawicieli zawodów prawniczych".