statystyki

Rosja wygrała wojnę w Syrii

autor: Jakub Kapiszewski27.11.2017, 07:31; Aktualizacja: 27.11.2017, 07:58
Zachód stracił inicjatywę w Syrii. Karty rozdaje prezydent Władimir Putin

Zachód stracił inicjatywę w Syrii. Karty rozdaje prezydent Władimir Putinźródło: ShutterStock

Zwycięzcą wojny domowej w Syrii został Władimir Putin – ze wszystkimi tego konsekwencjami dla Bliskiego Wschodu i pozycji USA na świecie.

W grudniu w rosyjskim kurorcie Soczi rozpoczną się rozmowy, które mogą zakończyć wojnę domową w Syrii. Naprzeciw siebie usiądą przedstawiciele pobitej syryjskiej opozycji i wysłannicy władz w Damaszku. Kongres dialogu narodowego, to robocza nazywa grudniowego spotkania, zajmie się opracowaniem nowej konstytucji i ustaleniem daty wyborów prezydenckich, w których będzie mógł wziąć udział Baszar al-Asad.

Udział obecnego prezydenta w powojennym podziale władzy dotychczas był wykluczany przez wiele stron konfliktu. Nie chciała o tym słyszeć antyrządowa opozycja, ale niedawna dymisja obstającego za odejściem al-Asada lidera może świadczyć o zmianie. Jeszcze do niedawna odejście prezydenta Syrii było warunkiem sine qua non także dla Turcji. Prezydent Erdogan w końcu jednak zaakceptował fakt, że syryjski satrapa nie zejdzie ze sceny.

Wszystko zmieniło się, kiedy do gry weszła w ub.r. Moskwa. Rosyjskie lotnictwo zapewniło niemal wówczas pobitym siłom rządowym oddech i wsparcie. To m.in. dzięki temu udało im się odbić z rąk rebeliantów Aleppo. Już wówczas mówiono, że Putin jest zwycięzcą wojny domowej w Syrii: relatywnie niewielkim kosztem udowodnił, że Rosja jest w stanie posyłać za granicę korpusy ekspedycyjne, zaprezentował nowe możliwości swoich wojsk, ale przede wszystkim – zmieniając układ sił na korzyść al-Asada – zagrał na nosie Amerykanom i przejął inicjatywę.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie