statystyki

PiS szykuje ofensywę: Kompromis z Dudą w sprawie sądów otwiera drogę do kolejnych zmian w państwie

autor: Grzegorz Osiecki13.11.2017, 07:27; Aktualizacja: 13.11.2017, 07:45
Propozycja PiS i prezydenta ma bezpiecznik na wypadek, gdyby cała opozycja zbojkotowała wybór. Wówczas w następnym kroku można zgłosić kolejnych kandydatów. Tak by w sumie wybrano ich 15.

Propozycja PiS i prezydenta ma bezpiecznik na wypadek, gdyby cała opozycja zbojkotowała wybór. Wówczas w następnym kroku można zgłosić kolejnych kandydatów. Tak by w sumie wybrano ich 15.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Tuż przed ogłoszeniem porozumienia Duda – Kaczyński PiS przedstawił projekt ordynacji wyborczej do samorządów. A w sobotę prezes partii zasugerował intensyfikację prac nad kwestią reparacji wojennych od Niemiec. Jarosław Kaczyński powiedział, żeby nie traktować tematu jako karty przetargowej, ale jako samodzielny postulat wobec Berlina.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaczyna się 22 listopada, pod obrady mają wejść oba projekty sądowe. PiS w trakcie prac w komisjach zgłosi do nich poprawki uzgodnione z prezydentem. Najważniejsza dotyczy sposobu wybierania składu członków KRS. Propozycja zakłada, że kandydaci zgłaszani przez 20 sędziów lub 2 tys. obywateli będą wybierani większością trzech piątych głosów w Sejmie. Jeśli to się nie uda, bezwzględną większością głosów.

Równocześnie wprowadzona ma być zasada, że jeden klub parlamentarny nie może zgłosić więcej niż dziewięciu kandydatów na 15 wybieranych tym trybem członków KRS. Jeśli opozycja weźmie udział w wyborach, PiS wskaże najwyżej dziewięciu sędziów. Reszta będzie pochodziła ze wskazań klubów opozycyjnych.

Już dziś widać, że część opozycji zbojkotuje wybory. PO i Nowoczesna uważają, że samo wybieranie sędziów członków KRS przez Sejm jest niekonstytucyjne. – Prezydent i PiS pokazali, że patrzą na państwo w kategorii brania łupów. Tylko PiS chciał wziąć wszystko sam, a prezydent mówi, niech w tej kradzieży uczestniczy opozycja. Będę namawiał, by nie wskazywać kandydatów do KRS – zapowiada Borys Budka.

Podobne stanowisko zajmuje Nowoczesna. – To propozycja udziału w skoku na niezależny wymiar sprawiedliwości. Nikt uczciwy nie powinien w tym uczestniczyć – uważa Kamila Gasiuk-Pihowicz. PSL zagłosuje przeciw propozycjom prezydenta, ale nie wiadomo, jak się zachowa, kiedy trzeba będzie wytypować kandydatów do KRS. Kukiz’15 deklaruje wsparcie kandydatów mających poparcie obywateli, więc raczej przygotuje listę kandydatów. To gwarantuje, że Sejm wybierze 15 sędziów.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Kuba(2017-11-13 08:56) Zgłoś naruszenie 73

    POwtórze slowa Wałęsy wypowiedziane jak odepchnął Olszewskiego. "Ciąć i na nic się nie oglądać."

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-11-13 11:49) Zgłoś naruszenie 21

    ................Polaków nie stać na Sądy i koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Większość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie