statystyki

Pod cyberostrzałem. Internetowa wersja metody „na wnuczka”

autor: Sylwia Czubkowska08.11.2017, 12:02
gra komputer

gra komputerźródło: ShutterStock

Mogłoby się wydawać, że przestępcom wyłudzającym pieniądze dają się oszukać tylko starsi i naiwni ludzie. A jednak socjotechniczne sztuczki działają tak, że nabrać się może każdy

Tak jak metodę „na wnuczka” przestępcy używają, by oszukać starszych ludzi i wyciągnąć od nich pieniądze na pomoc fikcyjnym krewnym, tak w internecie kwitną coraz bardziej wysublimowane metody oszukiwania nawet tych użytkowników, którym wydaje się, że są świadomi zagrożeń.

Jedną z najpowszechniejszych, ale wciąż trudną do uświadomienia i ścigania, jest wyłudzanie pieniędzy za pomocą Messengera, komunikatora powiązanego z Facebookiem. Prośba o pożyczkę od przyjaciela, brata, kuzynki, która przychodzi w taki sposób, nie budzi podejrzeń, bo to przecież bezpośrednia wiadomość od bliskiej, znanej osoby.

Tyle że to wcale nie musi być prawdziwy posiadacz konta na Facebooku. A pieniądze (bardzo często w postaci bitcoinów, bo kryptowaluty są bardzo popularne wśród oszustów) przelane do fałszywego znajomego są niemal niemożliwe do odzyskania.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie