Kropiwnicki: To KRS stoi po stronie wymiaru sprawiedliwości

31.10.2017, 10:32; Aktualizacja: 31.10.2017, 11:45
Zdaniem Roberta Kropiwnickiego z PO to Krajowa Rada Sądownictwa "stoi po stronie wymiaru sprawiedliwości"

Zdaniem Roberta Kropiwnickiego z PO to Krajowa Rada Sądownictwa "stoi po stronie wymiaru sprawiedliwości"źródło: ShutterStock

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chciał świadomie sprowokować konflikt z KRS, żeby pokazać, że to on jest po stronie obywateli i wymiaru sprawiedliwości, ale tak naprawdę to KRS stoi po stronie wymiaru sprawiedliwości i jego niezależności - uważa Robert Kropiwnicki z PO.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (9)

 • Kierunek inny ale zwrot ten sam(2017-10-31 12:46) Zgłoś naruszenie 80

  Jak ktoś czyta tylko lewackie i proniemieckie media, które zawłaszczyły ponad 75% prasy lokalnej i innych mediów w Polsce, to Kropiwnickiego zrozumie. Ja mam szersze horyzonty czytelnicze i ani w ząb nie poprę post-PRLowskiej hucpy targowickiej w swoim założeniu. W PRL sprzedawali Polskę Moskwie teraz zmienili tylko kierunek, a zwrot ten sam pozostał. Lewactwo inaczej nie potrafi.

  Odpowiedz
 • PO do delegalizacji...(2017-10-31 12:26) Zgłoś naruszenie 151

  .. za" okradanie" budżetu POlski (brakuje ok 500 mld po ich rządach), złodziejsą reprywatyzacjęe gdzie setki tyś Polaków wyrzucano na bruk w całej Polsce, targowiczenie do Berlina i Brukseli. za obronę kasty PRlowskiego systemu sadowniczego, za brak dekomunizacji i deubekizacji - tylko tacy tę partie będą wspierać.

  Odpowiedz
 • Tylko tyle - dekomuniuzować stare układy PRL(2017-10-31 11:59) Zgłoś naruszenie 214

  Kasta KRS już od dawna przestała pełnić rolę rady krajowej, a stała się zapleczem POlitycznym, dlatego Kropiwnicki to potwierdza. Nic nie zmieniać, to ich motto przewodnie. A nowy dopływ świeżej i nie zdemoralizowanej jeszcze kadry sądowniczej, to szybszy koniec KRS PRL-owskiego układu z Magdalenki.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Tomasz(2017-10-31 11:45) Zgłoś naruszenie 254

  Ludzie, czy niektórzy z Was są tak zaślepieni, że nie potraficie zaakceptować pewnych faktów? Te są następujące. Jeżeli chodzi o zaświadczenia o stanie zdrowia oraz zaświadczenia psychologa, to asesorzy, którzy ukończyli aplikację sędziowską i zdali egzamin sędziowski nie musieli ich przedstawiać, bo przedkładali takowe w trakcie aplikacji (wynika to wprost z art. 15 ustawy zmieniającej ustawę o ustroju sądów powszechnych, które weszła w życie 21 czerwca 2017 r.). KRS nie może więc twierdzić, że w tym zakresie doszło do jakiś braków formalnych. Jeżeli zaistniała zaś potrzeba przedłożenia dodatkowych dokumentów, to KRS miała obowiązek zastosować art. 30 ust. 1 i 2 ustawy o KRS i wezwać do ich uzupełnienia. W przypadku nieuzupełnienia braków, KRS zgodnie z powołanymi przepisami powinna pozostawić wnioski bez rozpatrzenia. Faktem jest, że KRS tak nie procedowała, bo podjęła merytoryczną decyzję o wyrażeniu sprzeciwu, powołując się na braki w dokumentacji. To naruszenie ustawy o KRS. Wbrew temu co twierdzi Kropiwnicki, powołanie asesorów oraz powierzenie im sprawowania obowiązków sędziego nie następuje dożywotnio, ale na czas określony - 4 lat, w trakcie których podlegają ocenie. Ocenie wydawanej nie przez Ministra Sprawiedliwości, lecz przez sędziego wizytatora spoza okręgu, w którym orzeka dany asesora. Argumentacja posła Kropiwnickiego jest na poziomie argumentacji sędziego Żurka, który twierdził, że wyrok wydany przez asesora może zostać uchylony przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. ETPCz nie jest sądem wyższej instancji nad sądami polskimi, nie może więc uchylić wyroku wydanego w polskim sądzie. Co więcej, zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą SN, wyrok ETPCz nie stanowi podstawy do wznowienia postępowania przed polskim sądem. Urząd analogiczny do polskiego asesora (tj. osoba wykonująca obowiązki sędziego na czas określony po ukończonej aplikacji) funkcjonuje w wielu krajach UE i w żadnym wypadku ETPCz nie stwierdził niezgodności takich rozwiązań z Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie