Dwa lata dobrej zmiany: Centralizm państwowy w praktyce

31.10.2017, 07:39; Aktualizacja: 31.10.2017, 11:38
Partia Jarosława Kaczyńskiego skończyła ze sprzedażą państwowego majątku i zlikwidowała Ministerstwo Skarbu

Partia Jarosława Kaczyńskiego skończyła ze sprzedażą państwowego majątku i zlikwidowała Ministerstwo Skarbuźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Na półmetku rządów PiS w dojrzałą fazę weszła nacjonalizacja sfery publicznej. Jej efektem może być ucieczka z pułapki średniego rozwoju. Ale są też niebezpieczeństwa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (9)

  • wspólna gra do jednej bramki(2017-11-01 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    Jakim prawem HGW wogole sprzedawała warszawskie kamienice bo przeciez nie była ich właścicielem czy konsultowała to z mieszkańcami miasta? Czy w kompetencjach prezydenta Warszawy jest wyprzedaż warszawskich nieruchomości bez przetargu? NIech ten PiS nie udaje że nie ma możliwości wyciągnąć konsekwencji prawnych. Tak juz bylo np za Bieruta i tak jest caly czas ze jednym sie zabiera by dac innym

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-11-01 19:46) Zgłoś naruszenie 10

    ............ Gdzie obiecane przez DUDÓW emerytury dla robotników z co najmniej 40 letnim okresem pracy? Co z tymi którzy zostali wstecznie okradzieni Emeryturą POmostową za faktyczną prace w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,także w soboty i swieta bez dni zamiennie wolnych? Ludzie Ci mają problemy:„Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą- Ludzie Ci nie tylko obecnie pozbawieni ochrony przedemerytalnej ale także często nadziei.......Podzielilono Ustawą Pomostową robotników na tych starszych niż 1958 rocznik i młodszych – a co na to Konstytucja RP ?-Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób. Odebrano Im zapracowana radość starszego wieku a o tym, że Oni po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie sędzia zaprzyjaźnionego TK przeczytał w gwiazdach. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy.. TK -fragment Uzasadnienia .”.Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym".a czy funkcjonowali w lepszych warunkach pracy?

    Odpowiedz
  • prawnik(2017-11-01 18:09) Zgłoś naruszenie 40

    Są nawracające mody w gospodarce. Centralne sterowanie i wolnorynkowość. I obie mają wady. Tylko wady centralnego sterowania są statystycznie poważniejsze niż wady wolnego rynku.

    Odpowiedz
  • szxa==m(2017-11-01 14:56) Zgłoś naruszenie 40

    minielo dwa lata nie bardzio dobrze a troche przez 500 plus ze by nie bylo 500 plus to by bylo dobrze rzad niech zlikwiduje te 500 plus a przypomni o emerytach idacz emerytom 300 plus co mies-c tym emerytom co na rekie maja 575 zl do 900 zl dacz 300 plus na wykup lekow bo wydaja 365 zl na leki i co maja robic jak maja zycz a na dziecko dacz 250 plus od trzeciego dziecka do 12 lat to by bylo sprawiedliwie albo caly rzad do wymiany

    Odpowiedz
  • Zygmunt(2017-11-01 13:17) Zgłoś naruszenie 03

    To poprzednia władza wprowadzała centalizacje. Likwidowała wszystko po ca dużymi miastami.U nas zlikwidowano posterunek policji w 2010.Teraz za PiS go przywrócono.PO widziało tylko duże miasta.

    Odpowiedz
  • Z zagranicy(2017-10-31 12:38) Zgłoś naruszenie 12

    To samo robią inne kraje, w tym USA i Niemcy. Trudno poważnie rozważać brak kontroli państwa nad siecią IT i finansowaniem NGO, kiedy co miesiąc wybucha nowy skandal z putinowskimi hakerami i fake news.

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2017-10-31 09:07) Zgłoś naruszenie 141

    Długi artykuł, a morał krótki. Wracamy do centralnego sterowania Państwem i gospodarką. Z tym że sterowanie nie najlepszej jakości, koszty zawyżone, a wszystko dużo później. TO JUŻ BYŁO. W wielu państwach i wiele razy. I nigdy się nie sprawdziło. Czy tam w PiS-e nikt nie czyta historii.???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pikuś (2017-10-31 08:50) Zgłoś naruszenie 102

    Z pułapki średniego rozwoju w padniemy w totalne kumoterstwo, marnotrawstwo, niewydolność i łapówkarstwo, bo zazwyczaj tak funkcjonują państwowe firmy.

    Odpowiedz