W poniedziałek w siedzibie Business Centre Club nagrody "Ambasador Polskiej Gospodarki" otrzymało 70 firm z całej Polski. Nagroda jest przyznawana w sześciu kategoriach: eksporter, firma globalna, kreator rozwiązań XXI wieku, marka europejska, najwyższa jakość, partner zagraniczny.

Nagrody Ambasador Polskiej Gospodarki wręczali m.in. wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski oraz prezes organizującego konkurs Business Centre Club - Marek Goliszewski.

Magierowski mówił, że "dla polskich firm Europa, czy też Unia Europejska stała się już zbyt mała", a "niektóre polskie firmy już urosły na tyle, że mogą sobie pozwolić na rozmyślanie o projektach nieco bardziej ambitnych".

"MSZ oczywiście przygląda się rozwojowi polskich firm, polskiego biznesu na różnych rynkach i stara się polskiemu biznesowi pomagać w miarę możliwości" - podkreślił wiceminister MSZ.

"Mamy do czynienia z pewną rewolucją" - mówił wiceszef MSZ. Przypomniał, że obecnie są "likwidowane oddziały promocji handlu i inwestycji, a w ich miejsce powstają zagraniczne biura handlowe". "Mają one za zadanie włączyć się w pomaganie polskim firmom w rozwijaniu kolejnych rynków, poszukiwaniu klientów i partnerów" - dodał.

Jak wskazuje BCC, celem konkursu jest m.in. zwiększenie zaangażowania polskich przedsiębiorców w promocję Polski na arenie międzynarodowej jako wiarygodnego partnera gospodarczego. Ponadto promuje on wysokie standardy ekonomiczno-finansowe i dobre praktyki w kontaktach zagranicznych.

Wśród laureatów znaleźli się m.in. Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o., Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, Klinika Uzdrowiskowa pod Tężniami im. Jana Pawła II, Górnicza Fabryka Narzędzi Sp. z o.o., Pruszyński Sp. z o.o., Superdrob Zakłady Drobiarsko-Mięsne SA, Zakłady Porcelany Stołowej Karolina Sp. z o.o., Szynaka-Meble Sp. z o.o.

autor: Katarzyna Fiuk

edytor: Dorota Skrobisz (PAP)