Minister rozwoju i finansów był gościem specjalnym panelu „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oczami firm prywatnych. Jak efektywnie wykorzystywać jej narzędzia?”.

Morawiecki podkreślił w swoim wystąpieniu, że „SOR mocny akcent kładzie przede wszystkim na eksport, na ekspansję eksportową”.

Wicepremier podał dane, z których wynika, że 60 proc. polskiego przemysłu należy od zagranicznych przedsiębiorców, a polskie firmy tworzą 50 proc. eksportu. „To jest model gospodarki uzależnionej, który odziedziczyliśmy po przednikach” - powiedział.

Zwracając się do przedsiębiorców Morawiecki podkreślił, że rządowi zależy przede wszystkim na wspieraniu inwestycji innowacyjnych, które będą tworzyć miejsca pracy.

W ocenie wicepremiera także decyzja o objęciu całego kraju SSE pomoże zaktywizować małych i średnich polskich przedsiębiorców.

„Przebudowujemy filozofię funkcjonowania SSE. Jeśli ktoś ma firmę daleko od strefy, nie przeniesie jej, a dzięki tej decyzji przełamujemy tę barierę i tworzymy przestrzeń dla małych i średnich firm” - dodał Morawiecki i zastrzegł przy tym, że rząd nie dyskryminuje dużych firm, bo zabraniają tego przepisy UE.

Jak powiedział wicepremier, na większe wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy będą inwestować w obszary, gdzie jest większe bezrobocie. „Będziemy stymulować małe i średnie firmy do lokowania inwestycji w miejsca, które do tej pory były +osierocone+” - stwierdził.

Morawiecki zaznaczył, że również działania rządu uszczelniające system podatkowy dobrze wpływają na małe i średnie firmy. „Poprzez eliminacje nieuczciwych oszustów z rynku wyrównujemy pole gry. Przedsiębiorcy mówią nam, że wreszcie warunki gry są równie” - dodał.

Podkreślił, że budżet obecnie jest w bardzo dobrej sytuacji, mimo wydania 60 mld zł na cele społeczne. „Mamy bardzo dobrą sytuację budżetu. Deficyt będzie na koniec roku, bo ta nadwyżka jest przejściowa” - dodał. (PAP)