statystyki

Czego się spodziewać po wymianie elit na Litwie?

autor: Łukasz Antas05.09.2017, 07:56; Aktualizacja: 05.09.2017, 09:09
W następstwie wyborów dokonała się wymiana elit politycznych na niespotykaną dla Litwy skalę

W następstwie wyborów dokonała się wymiana elit politycznych na niespotykaną dla Litwy skalęźródło: ShutterStock

W październiku upłynie rok, odkąd władzę na Litwie przejął Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŽS). Zwycięskie ugrupowanie spoza tradycyjnego układu sił politycznych obiecało reset w stosunkach z Polską. Pierwsze dziewięć miesięcy rządów obnażyło jednak problemy wewnątrz partii i trudności ze znalezieniem wspólnego języka z socjaldemokratycznym koalicjantem, który wkrótce zdecyduje, czy w ogóle pozostać w rządzie. Zasadne jest pytanie, jak w tej sytuacji wyglądają perspektywy dla rozstrzygnięcia kwestii istotnych z polskiego punktu widzenia.

W następstwie wyborów dokonała się wymiana elit politycznych na niespotykaną dla Litwy skalę. LVŽS, który poprzednio dysponował ledwie jednym mandatem, zajął w Sejmie 38 proc. miejsc. Podobnym wynikiem nie może pochwalić się żadna partia na przestrzeni ostatnich 20 lat. Z list LVŽS do Sejmu weszli m.in. aktywiści i naukowcy, często bez doświadczenia politycznego, prezentujący różne poglądy i wywodzący się z różnych środowisk. W konsekwencji wdrożenie posłów w dyscyplinę partyjną stanowi poważne wyzwanie. Szczególnie wrażliwa jest w tym kontekście kwestia praw mniejszości narodowych. Osobiste poglądy posłów często różnią się od stanowiska partii, co sprawia, że z trudem można przewidzieć wynik głosowania nad ustawami odnoszącymi się do tych kwestii.

Za sukcesem LVŽS stoi Ramunas Karbauskis, milioner z branży rolniczej, który występuje w podwójnej roli sponsora i przywódcy ideologicznego. Przeciwnicy zarzucają mu niejasne powiązania z rosyjskim biznesem (jego spółka miała mieć wyłączność na dystrybucję nawozów rosyjskiego Acronu), a jego brata, dyrektora teatru w Moskwie, podejrzewano nawet o współpracę z rosyjskim wywiadem. Karbauskis wielokrotnie odcinał się od tych posądzeń.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie