statystyki

Pietkiewicz: Biznes ma jasne propozycje dla G20

autor: Janusz Pietkiewicz06.07.2017, 07:49; Aktualizacja: 06.07.2017, 08:52
G20 to forum dialogu o  kluczowych kwestiach dla światowej gospodarki. Tworzy je 19 państw i Unia Europejska. Państwa członkowskie reprezentują dwie trzecie ludności świata, wytwarzają 85 proc. światowego PKB i generują 75 proc. światowych obrotów handlowych. Potęga! Niestety, Polski do dziś w tej grupie nie ma.

G20 to forum dialogu o kluczowych kwestiach dla światowej gospodarki. Tworzy je 19 państw i Unia Europejska. Państwa członkowskie reprezentują dwie trzecie ludności świata, wytwarzają 85 proc. światowego PKB i generują 75 proc. światowych obrotów handlowych. Potęga! Niestety, Polski do dziś w tej grupie nie ma.źródło: ShutterStock

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie wzbudza emocje polityczne i publicystyczne. To niewątpliwie sukces polskiej dyplomacji. Ale mało kto dostrzega, że pobyt w naszym kraju to tylko przystanek. Prezydent Stanów Zjednoczonych przybywa do Europy na szczyt państw G20.

 Już następnego dnia po wizycie w Warszawie będzie w Hamburgu, gdzie najważniejsi tego świata będą decydować o przyszłości globu. A ta przyszłość nie rysuje się zbyt kolorowo. Nie udało się jeszcze w pełni odrobić skutków ostatniego globalnego kryzysu, a  zagrożenie już puka do drzwi kolejnych państw. Walka z terroryzmem pochłania coraz więcej sił i środków. Coraz częściej społeczeństwa reagują na zagrożenie ksenofobią, a rządy – protekcjonizmem gospodarczym i sprzeciwem wobec globalizacji. To może prowadzić wprost do wojen handlowych, intensyfikacji ruchów migracyjnych i zaburzenia dotychczasowego porządku. Niezbędny jest przełom, silny historyczny impuls do porozumienia. Dlatego 7 i 8 lipca spojrzenia będą się kierowały ku Hamburgowi, gdzie odbędzie się dwunasty szczyt głów państw i szefów rządów grupy G20. Najsilniejszych, najbogatszych i najbardziej wpływowych.

G20 to forum dialogu o  kluczowych kwestiach dla światowej gospodarki. Tworzy je 19 państw i Unia Europejska. Państwa członkowskie reprezentują dwie trzecie ludności świata, wytwarzają 85 proc. światowego PKB i generują 75 proc. światowych obrotów handlowych. Potęga! Niestety, Polski do dziś w tej grupie nie ma. O nasze interesy powinni więc formalnie zadbać przedstawiciele Unii Europejskiej. Ale niedosyt i obawa pozostają. Mimo że decyzje szczytu nie są prawnie wiążące, to mają silny wpływ na reformy i kierunek zmian w gospodarce światowej, a więc także w   Polsce.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie