statystyki

Pietkiewicz: Biznes ma jasne propozycje dla G20

autor: Janusz Pietkiewicz06.07.2017, 07:49; Aktualizacja: 06.07.2017, 08:52
G20 to forum dialogu o  kluczowych kwestiach dla światowej gospodarki. Tworzy je 19 państw i Unia Europejska. Państwa członkowskie reprezentują dwie trzecie ludności świata, wytwarzają 85 proc. światowego PKB i generują 75 proc. światowych obrotów handlowych. Potęga! Niestety, Polski do dziś w tej grupie nie ma.

G20 to forum dialogu o kluczowych kwestiach dla światowej gospodarki. Tworzy je 19 państw i Unia Europejska. Państwa członkowskie reprezentują dwie trzecie ludności świata, wytwarzają 85 proc. światowego PKB i generują 75 proc. światowych obrotów handlowych. Potęga! Niestety, Polski do dziś w tej grupie nie ma.źródło: ShutterStock

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie wzbudza emocje polityczne i publicystyczne. To niewątpliwie sukces polskiej dyplomacji. Ale mało kto dostrzega, że pobyt w naszym kraju to tylko przystanek. Prezydent Stanów Zjednoczonych przybywa do Europy na szczyt państw G20.

 Już następnego dnia po wizycie w Warszawie będzie w Hamburgu, gdzie najważniejsi tego świata będą decydować o przyszłości globu. A ta przyszłość nie rysuje się zbyt kolorowo. Nie udało się jeszcze w pełni odrobić skutków ostatniego globalnego kryzysu, a  zagrożenie już puka do drzwi kolejnych państw. Walka z terroryzmem pochłania coraz więcej sił i środków. Coraz częściej społeczeństwa reagują na zagrożenie ksenofobią, a rządy – protekcjonizmem gospodarczym i sprzeciwem wobec globalizacji. To może prowadzić wprost do wojen handlowych, intensyfikacji ruchów migracyjnych i zaburzenia dotychczasowego porządku. Niezbędny jest przełom, silny historyczny impuls do porozumienia. Dlatego 7 i 8 lipca spojrzenia będą się kierowały ku Hamburgowi, gdzie odbędzie się dwunasty szczyt głów państw i szefów rządów grupy G20. Najsilniejszych, najbogatszych i najbardziej wpływowych.

G20 to forum dialogu o  kluczowych kwestiach dla światowej gospodarki. Tworzy je 19 państw i Unia Europejska. Państwa członkowskie reprezentują dwie trzecie ludności świata, wytwarzają 85 proc. światowego PKB i generują 75 proc. światowych obrotów handlowych. Potęga! Niestety, Polski do dziś w tej grupie nie ma. O nasze interesy powinni więc formalnie zadbać przedstawiciele Unii Europejskiej. Ale niedosyt i obawa pozostają. Mimo że decyzje szczytu nie są prawnie wiążące, to mają silny wpływ na reformy i kierunek zmian w gospodarce światowej, a więc także w   Polsce.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie