statystyki

Holandia bez populistów, ale i bez rządu

autor: Bartłomiej Niedziński14.06.2017, 11:16
W Holandii nie ma żadnego wyznaczonego terminu po wyborach, w którym partie muszą sformować rząd, ale przeciąganie obecnej sytuacji nikomu nie jest na rękę.

W Holandii nie ma żadnego wyznaczonego terminu po wyborach, w którym partie muszą sformować rząd, ale przeciąganie obecnej sytuacji nikomu nie jest na rękę.źródło: ShutterStock

Wybrany w marcu premier Mark Rutte wciąż nie może stworzyć koalicji, która miałaby większość w parlamencie.

Ulga, z jaką w wielu miejscach w Europie przyjęto fakt, że prawicowo-populistyczna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa nie wygrała marcowych wyborów parlamentarnych w Holandii, może się okazać przedwczesna. Jutro mijają trzy miesiące od głosowania, nowego rządu wciąż nie ma, a szanse, że powstanie on bez przynajmniej nieformalnego wsparcia PVV, maleją.

To, że rozmowy koalicyjne trwają długo, nie jest w Holandii niczym nadzwyczajnym – w 2012 r. dojście do porozumienia zajęło 54 dni, a rekord ustanowiony został w 1977 r., gdy rząd powstał dopiero po 208 dniach od wyborów. Ale teraz negocjacje są wyjątkowo skomplikowane, bo nowy parlament jest najbardziej rozdrobniony w historii – Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), która wygrała, ma zaledwie 33 mandaty w 150-osobowej izbie, a ogółem dostało się do niej aż 13 ugrupowań. W efekcie do stworzenia rządu potrzeba co najmniej czterech partii (dotychczasową koalicję tworzyły dwie), bo nawet gdyby pierwsze trzy chciały ze sobą współpracować, to i tak nie mają bezwzględnej większości. Pole manewru dodatkowo ogranicza to, iż Mark Rutte, lider VVD i dotychczasowy premier, kategorycznie wykluczał wchodzenie w jakiekolwiek układy z PVV, która zajęła drugie miejsce i ma 20 mandatów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie