"Cieszę się, że powstał projekt naukowy, który pozwoli na wyciągnięcie pożytecznych wniosków z łączących nas historycznych doświadczeń. Z wielką satysfakcją objąłem nad nim honorowy patronat" - mówił prezydent Duda, który we wtorek w Tbilisi spotkał się z przedstawicielami środowiska naukowego.

Według prezydenta najważniejszym elementem wspólnego naukowego przedsięwzięcia jest powołanie wspólnej komisji polskich i gruzińskich historyków, która - jak mówił - "obejmie swoimi badaniami przełomowy dla naszych relacji okres 1917-1921 roku".

W tym czasie Polskę i Gruzję łączył sojusz, popierany przez marszałka Józefa Piłsudskiego, który chciał włączyć Gruzję do idei Międzymorza. Przymierze zostało przerwane przez inwazję ZSRR na Gruzję w 1921 roku i utworzenie rok później Zakaukaskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Na projekt badawczy składa się seria konferencji naukowych, wystaw i publikacji dotyczących sojuszu polsko-gruzińskiego.

Dyrektor Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki powiedział dziennikarzom, że okazją do ustanowienia komisji są zbliżające się rocznice stulecia odzyskania niepodległości Polski i Gruzji. Jak mówił, w skład komisji wchodzi siedmiu historyków polskich i siedmiu gruzińskich.

"Komisja ma ambitny plan, by w ciągu pięciu lat do 2021 roku opracować kanon naszej wiedzy na temat przełomowego okresu sprzed stu lat" - mówił Malicki.

Podczas uroczystości w Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji Duda przekazał polskie tłumaczenie "Kanonu Pokutnego Króla Dawida". To dzieło średniowiecznej literatury gruzińskiej ma zapoczątkować polską bibliotekę w Tbilisi w ramach Biblioteki Narodowej Gruzji. Tłumaczenia na język polski dokonał dr Dawid Kolbaja.

Prezydent Duda przebywa z oficjalną wizytą w Gruzji do środy. Powodem wizyty jest 25. rocznica ustanowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych po odzyskaniu przez Gruzję niepodległości w związku z rozpadem ZSRR.

Z Tbilisi Magdalena Cedro (PAP)