Do awarii doszło w południe; ratownik basenu poinformował dyrekcję, że na basenie wyczuwalna jest silna woń chloru w powietrzu. "Prawdopodobnie popsuło się urządzenie dozujące chlor. Natychmiast ewakuowano z terenu basenu 14 dzieci w wieku 10 lat. Z budynku ewakuowano także 25 pracowników basenu miejskiego Ośrodka Sportu Rehabilitacji i Rekreacji" - powiedział PAP dyrektor OSRiR Mirosław Przybyła.

Na miejsce przybyło siedem jednostek straży pożarnej, w tym trzy chemiczne z Ostrowa Wlkp. oraz pogotowie ratunkowe.

"Wszystkie dzieci przebadano na miejscu, natomiast sześcioro przewieziono do szpitala i po wstępnych badaniach podjęto decyzję o pozostawieniu ich w szpitalu w celu obserwacji pod kątem zatrucia środkiem chemicznym" - powiedział PAP rzecznik prasowy kaliskiego szpitala Paweł Gawroński.

Basen miejski został zamknięty. "Nie wiadomo, czy pracownicy będą mogli dzisiaj wejść do budynku, żeby zabrać swoje rzeczy. Obecnie na miejscu pracują służby chemiczne, badają stężenie chloru w powietrzu" - poinformował dyrektor OSRiR.

Jak dodał Przybyła, dopiero w czwartek przyjedzie do Kalisza serwisant, który ustali przyczynę awarii urządzenia dozującego chlor.

Basen miejski został wybudowany w latach 60., w 1995 roku był modernizowany, a technologia tam użytkowana pochodzi z 2001 roku.