statystyki

Brazylia: Nowy prezydent, nowe zarzuty i nowe problemy

autor: Bartłomiej Niedziński29.05.2017, 07:31; Aktualizacja: 29.05.2017, 09:03
Ledwie brazylijska gospodarka po impeachmencie Dilmy Rousseff zaczęła przełamywać najgłębszy kryzys w historii, a już na horyzoncie widać następne problemy.

Ledwie brazylijska gospodarka po impeachmencie Dilmy Rousseff zaczęła przełamywać najgłębszy kryzys w historii, a już na horyzoncie widać następne problemy.źródło: ShutterStock

Oskarżenia wobec Michela Temera powodują, że przeprowadzenie niezbędnych reform przez najbliższe półtora roku nie będzie możliwe.

Ledwie brazylijska gospodarka po impeachmencie Dilmy Rousseff zaczęła przełamywać najgłębszy kryzys w historii, a już na horyzoncie widać następne problemy. Wobec obecnego prezydenta Michela Temera również wysuwane są zarzuty korupcyjne i jego odsunięcie od władzy staje się realnym scenariuszem.

Ten rok na plusie

Temer przejął władzę w maju zeszłego roku – najpierw jako p.o. prezydenta do zakończenia procesu impeachmentu Rousseff, a od końca sierpnia już jako pełnoprawna głowa państwa. Ta zmiana została z ulgą przyjęta przez przedsiębiorców i inwestorów. Należąca do lewicowej Partii Pracujących (PT) Rousseff kompletnie nie radziła sobie z kryzysem (w 2015 r. PKB skurczył się o 3,8 proc., w 2016 r. – o kolejne 3,5 proc., inflacja i bezrobocie osiągnęły poziom dwucyfrowy), a niepewność co do jej przyszłości i antyrządowe demonstracje dodatkowo odstręczały zagranicznych inwestorów. Wywodzący się z centrowej, probiznesowej Partii Brazylijskiego Ruchu Demokratycznego (PMDB) Temer zaczął wprowadzać oszczędności budżetowe i reformy (m.in. w kosztownym systemie emerytalnym), które budziły protesty społeczne, ale przynosiły efekty. Bezrobocie i inflacja przestały rosnąć. Według prognoz ten rok brazylijska gospodarka zakończy na plusie, na giełdę powróciły wzrosty, a real przestał tracić na wartości.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie