Minczenko, który kieruje Międzynarodowym Instytutem Ekspertyzy Politycznej ocenił, że "można różnie się odnosić do ideologii, którą rozwijał" Brzeziński, jednak stworzył on określoną koncepcję polityki zagranicznej USA, którą aktywnie realizował.

Ekspert w radiu Echo Moskwy zauważył, że Brzeziński, nie pełniąc już funkcji oficjalnych i nie mając bezpośredniego wpływu na podejmowane przez władze USA decyzje, "dzięki swoim publicznym opiniom eksperckim bardzo poważnie wpływał na politykę realizowaną przez liczne administracje" w Waszyngtonie.

Minczenko ocenił Brzezińskiego jako "jednego z ideologów izolacji Rosji". Zdaniem rosyjskiego eksperta "jedną z głównych metafor" Brzezińskiego było to, iż "Rosja nigdy nie stanie się imperium, jeśli oderwie się od niej Ukrainę" (Brzeziński pisał m.in., że bez Ukrainy Rosja przestaje być imperium eurazjatyckim - PAP).

Według Minczenki właśnie tę koncepcję realizowało "wielu polityków europejskich i amerykańskich".

Prof. Zbigniew Brzeziński, jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznych USA, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-81) zmarł w piątek w szpitalu w Falls Church, w stanie Wirginia, w wieku 89 lat.