Reforma UE, polityka migracyjna oraz współpraca z Turcją znajdą się wśród głównych tematów niedzielnych rozmów w Warszawie szefów MSZ Polski i Niemiec Witolda Waszczykowskiego i Sigmara Gabriela - poinformowało PAP biuro rzecznika prasowego MSZ.

MSZ podkreśla, że będzie to druga wizyta Gabriela w Polsce od czasu objęcia przez niego funkcji szefa niemieckiej dyplomacji. Ponadto - wskazał resort w informacji przekazanej PAP - będzie to kolejne w tym roku spotkanie polsko-niemieckie na wysokim szczeblu - po lutowej wizycie kanclerz Angeli Merkel oraz zaplanowanej na najbliższy piątek wizycie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Według MSZ tematami rozmów ministrów będą m.in. najważniejsze zagadnienia z agendy europejskiej, w tym Brexit i reforma Unii Europejskiej, polityka migracyjna oraz współpraca z Turcją.

Ministrowie mają się też odnosić do problematyki polityki bezpieczeństwa: wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE, wyzwań stojących przed NATO i przyszłości współpracy transatlantyckiej, a także do polityki wschodniej, w tym wobec Rosji i Ukrainy. Jak podały służby prasowe MSZ ministrowie poruszą również "najistotniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych".

Szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji wezmą też udział w 8. Warszawskich Targach Książki, gdzie odwiedzą niemieckie stoisko narodowe.

Wizyta Gabriela w Polsce odbędzie się w kontekście niedawnych deklaracji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którzy w poniedziałek w Berlinie opowiedzieli się za stworzeniem mapy drogowej dla reform UE i strefy euro. Zasygnalizowali też gotowość do zmiany, w razie potrzeby, traktatów unijnych. Macron i Merkel zapowiedzieli ponadto zacieśnienie relacji pomiędzy swoimi krajami w ramach UE.

Sam szef niemieckiej dyplomacji jest - według tygodnika "Der Spiegel" - autorem programu pogłębienia współpracy między Berlinem a Paryżem, przewidującego m.in. utworzenie wspólnego niemiecko-francuskiego funduszu inwestycyjnego oraz reprezentującego oba kraje wspólnego komisarza UE. Gabriel miał też wyrazić w nim poparcie dla koncepcji odrębnego budżetu strefy euro.

Na początku marca KE zaproponowała pięć scenariuszy reform UE i ułożenia współpracy w gronie 27 państw, bez Wielkiej Brytanii. Przewidują one zarówno rozluźnienie integracji, Unię wielu prędkości, jak i federację.

6 marca w Wersalu przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, w tym kanclerz Merkel, opowiedzieli się za wizją Unii Europejskiej różnych prędkości. Koncepcji tej sprzeciwia się Polska, która kładzie nacisk na potrzebę zachowania jedności i spójności Unii.