Pytany przez PAP, czy planowane są działania zmierzające do zwiększenia dochodów z CIT. "Powołaliśmy departament do obsługi dużych przedsiębiorców, aby jeden opiekun miał pod sobą dwa, trzy, cztery podmioty i miał pełną wiedzę, co tam się dzieje. Powołaliśmy specjalną jednostkę analizy cen transferowych - to jest mechanizm, poprzez który duże firmy transferują swoje zyski za granicę" - wyjaśnił. Zaznaczył, że działania te podjęto, aby ukrócić ten proceder. "Wdrożyliśmy klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Mamy kilkanaście postępowań i sukcesów" - poinformował.

"Walka z rajami podatkowymi jest jedną wielką batalią o wyższy CIT. To robimy" - dodał. "Mamy kilkanaście nowych akcji i ustaw w +pipeline+ (...), które będą uszczelniały ten podatek" - dodał.

Morawiecki powiedział, że dochody z CIT ładnie wzrosły, niemniej pozycja tego podatku w budżecie jest dużo mniejsza niż VAT. Wskazał, że jeden procent z CIT daje 300 mld zł, a jeden procent z VAT prawie 1,5 mld zł.

Wicepremier pytany był także, czy wzrost PKB w tym roku może się zbliżyć lub osiągnąć poziom 4 proc. (rząd w budżecie założył 3,6 proc. wzrost PKB w całym roku). "Tak, jak z pokorą trzymaliśmy wzrost gospodarczy w zeszłym roku na pewnym poziomie, tak samo teraz na razie utrzymujemy te prognozy, które mamy" - powiedział. Dodał, że ryzyko jest w górę. "Czyli jest ryzyko przekroczenia 3,6 proc. (wzrostu PKB - PAP), a raczej taka możliwość" - zaznaczył.

Zgodnie z danymi dotyczącymi wykonania budżetu po marcu dochody budżetu po tym miesiącu wyniosły 85,2 mld zł, tj. 26,2 proc. zaplanowanych na ten rok dochodów w wysokości ok. 325,4 mld zł. Marzec zamknął się deficytem w wysokości 2,3 mld zł, wobec dopuszczonego na koniec roku deficytu w wysokości 59 mld 345 mln 500 tys. zł.

Według danych resortu finansów po marcu dochody z CIT zanotowały wzrost o 15,2 proc. (ok. 1,3 mld zł) w porównaniu z zeszłym rokiem. W budżecie na ten rok zaplanowano dochody z CIT w wysokości 29 mld 817 mln zł, a po marcu do kasy państwa wpłynęło 9 mld 770 mln 294 tys. zł. W przypadku dochodów z VAT po marcu zanotowano 40 proc. wzrost (tj. ok. 12,2 mld zł). Wyniosły one 42 mld 397 mln 565 tys. zł wobec 143 mld 483 mln zaplanowanych.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny poinformował w tzw. szybkim szacunku, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł w pierwszym kwartale 2017 r. o 4 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. W ujęciu kwartalnym PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 1 proc. Komentując te dane we wtorek wicepremier ocenił, że to bardzo dobra wiadomość wynikająca z dużego optymizmu Polaków, poprawy dynamiki aktywności inwestycyjnej, a także działań rządu, które wzmacniają atrakcyjność inwestycyjną, innowacje i jakość wzrostu PKB Polski. Według Morawieckiego dane te potwierdzają zapowiadane wcześniej przez niego wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu PKB w Polsce już w tym roku.