statystyki

Czarnecki: W stosunku do Radka Sikorskiego czuję coś w rodzaju osobistego zawodu

autor: Magdalena Rigamonti11.05.2017, 20:00; Aktualizacja: 12.05.2017, 08:29
Czarnecki

Ryszard Czarnecki fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Spotykaliśmy się z Radkiem Sikorskim w czasach AWS, kiedy nie przyjąłem propozycji Mariana Krzaklewskiego, by zostać wiceszefem dyplomacji. Chyba pierwszy raz o tym mówię publicznie. Radek skarżył mi się wtedy, że go Bronisław Geremek prześladuje w MSZ - mówi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Był pan na Krakowskim Przedmieściu?

Byłem. 10 maja, miesięcznica.

Po co wam, PiS, te miesięcznice?

Moja perspektywa jest indywidualna i osobista – z mojego telefonu komórkowego nie wykreśliłem żadnego z prawie 30 numerów ludzi z różnych opcji politycznych, którzy zginęli w Smoleńsku.

I to jest powód, żeby organizować miesięcznice?

Zadała pani pytanie, więc proszę pozwolić skończyć odpowiadać. Uważam, że tym ludziom, którzy zginęli na posterunku, należy się szacunek, ta forma jest jego wyrazem, mojego osobistego, indywidualnego, a także moich koleżanek i kolegów. Dobrze, że te miesięcznice są. To są modlitwy, msze, spokojne, godne czczenie pamięci tych, którzy zginęli na służbie dla Polski.

Co miesiąc?

Przyzna pani, że jakieś zarządzanie tym, w jaki sposób czci się pamięć osób, które od nas odeszły, nie może być odgórne.

Przecież jest odgórne. PiS organizuje miesięcznice, prezes Jarosław Kaczyński przemawia.

Przecież uszanuje pani uczucia wdowy, która codziennie przychodzi na grób męża, więc proszę uszanować tych, którzy co miesiąc spotykają się na Krakowskim Przedmieściu.

Przecież pan wie, że to jest polityka.

Nie widzę w tym żadnej polityki. Jeżeli pani uważa, że oddawanie hołdu tym, którzy zginęli za Polskę, jest polityką, to wszystko w takim razie jest polityką.

„I bądźcie pewni, że potrafimy zwyciężyć i będziemy tutaj przychodzić. I powtarzam: przyjdzie czas prawdy, pełnej prawdy, przyjdzie czas upamiętnienia i to już niedługo. I przyjdzie wielka klęska tych, którzy nienawidzą, którzy w gruncie rzeczy nienawidzą Polski, bo o to chodzi, oni nienawidzą Polski, ale Polska zwycięży” – to Kaczyński. A na to tłum: „Polska zwycięży, Polska zwycięży!”.

Z całą pewnością ci, którzy są winni błędom czy zaniechaniom w przeprowadzeniu wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r., powinni ponieść odpowiedzialność polityczną, a także, w zależności od ustaleń prokuratury, karną.

Panie pośle, europośle, panie wiceprzewodniczący.

Jeszcze może być: marszałku. I proszę się uśmiechnąć.

I ministrze.

To tytuły tylko.

Dla pana ważne.

Zostawmy je. Mówiono mi, że pani niechętnie autoryzuje wywiady.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (10)

 • Bert(2017-05-11 21:55) Zgłoś naruszenie 123

  Na załączonym zdjęciu widzimy znanego europosła, który 2 maja b.r. został zaskoczony, gdy usiłował zakosić flagę sprzed terminala, a ponieważ zawsze był trochę nierozgarnięty, to nie wiedzieć czemu, zaczął od wejścia do środka stojaka.

  Odpowiedz
 • rt(2017-05-11 20:18) Zgłoś naruszenie 106

  Masz pan nadzieję panie Czarnecki na koryto dla siebie i rodziny.

  Odpowiedz
 • Bert(2017-05-11 21:48) Zgłoś naruszenie 99

  PIS będzie rządził przez co najmniej dwie kadencje, a pewnie znacznie dłużej, bo jego polityczni przeciwnicy pokazują jasno, że nie mają Polakom nic wartościowego i wiarygodnego do zaoferowania i że w gruncie rzeczy dbają tylko o swoje prywatne interesiki, złorzecząc i susząc ząbki w fałszywych uśmiechach. Na dzisiaj, PO, Nowoczesna, SLD i PSL to są tylko drobne śmieci, których nikt do końca nie pozamiatał, bo mają potężne wsparcie z zagranicy: mediów, polityków i finansjery - które to ośrodki, wrogie interesom Polski, w rzeczywistości są prawdziwą opozycją dla PISu.

  Odpowiedz
 • Bintell(2017-05-12 06:01) Zgłoś naruszenie 73

  Dwu-państwowiec Richard Henry Czarnecki z puli polskiej, za pieniądze Unii, reprezentuje w Brukseli interesy Królowej Elżbiety II i dysydenckiego państwa jakim jest Zjednoczone (na razie) Królestwo. Pogonić (!)

  Odpowiedz
 • norwid(2017-05-12 08:27) Zgłoś naruszenie 71

  Panie Czarnecki -jak długo jeszcze będziesz Pan klepał te swoje brednie,że np:o oddawaniu hołdu tym,którzy zginęli za Polskę( w kontekście katastrofy lotniczej w Smoleńsku!). Kto tam zginął za Polskę!? Co tam jakaś wojna była??! Ci ludzie,których bardzo żal -zginęli w wypadku,katastrofie lotniczej.

  Odpowiedz
 • mam ten kraj w tyle(2017-05-12 03:10) Zgłoś naruszenie 63

  Nadieżda ma cię w czterech literach

  Odpowiedz
 • gregor(2017-05-12 01:31) Zgłoś naruszenie 64

  Czarnecki co ty tak na wszystkie tematy komentujesz?????? jestes alfa i omega ?? przestan z tymi komentarzami.

  Odpowiedz
 • prorokoko(2017-05-11 23:00) Zgłoś naruszenie 43

  To dobrze, że pan europoseł ma nadzieję, bowiem przysłowie ludowe mówi, że nadzieja, to matka .......... . i oby mu się spełniło jak najprędzej.

  Odpowiedz
 • Obyś się mylił ....(2017-05-11 20:51) Zgłoś naruszenie 45

  .... Richard !

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-05-14 13:11) Zgłoś naruszenie 10

  Trochę bym tą myśl uogólnił: W stosunku do polityków, czuję coś w rodzaju osobistego zawodu (do dziennikarzy zresztą też)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie