statystyki

Ostatni sprawdzian przed wyborami do Bundestagu. Niemcy wybierają w regionach

autor: Maciej Miłosz04.05.2017, 07:55; Aktualizacja: 04.05.2017, 08:46
Według ostatnich sondaży chadecy znów mają przewagę nad socjaldemokratami

Według ostatnich sondaży chadecy znów mają przewagę nad socjaldemokratamiźródło: Inne

W niedzielę odbędą się wybory w Szlezwiku-Holsztynie, tydzień później w Nadrenii Północnej-Westfalii. To ostatni realny sprawdzian poparcia przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.

Szlezwik-Holsztyn to zamieszkany przez niecałe 3 mln ludzi kraj związkowy na północ od Hamburga, tuż przy granicy z Danią. Obecnie rządzi tu koalicja Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Zielonych i regionalnej SWW, w dużej mierze popieranej przez mieszkającą tu mniejszość duńską. Według sondażu Infratest dimap z 27 kwietnia dwie główne partie – SPD i chadecy z CDU/CSU – mają bardzo zbliżone wyniki (odpowiednio 31 i 32 proc. poparcia). Biorąc pod uwagę niezłe wyniki sondażowe Zielonych, prawdopodobne jest to, że rząd tego kraju związkowego będą po wyborach tworzyć te same partie, co obecnie.

Znacznie ważniejszym wskaźnikiem nastrojów będą wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii, które odbędą się 14 maja. W tym landzie mieszka 18 mln ludzi, prawie tyle samo, co we wszystkich wschodnich landach razem wziętych, niemal jedna czwarta Niemców. – Mimo że są to wybory regionalne, to widoczne jest duże zaangażowanie polityków sceny krajowej, a politycy z Nadrenii, np. urzędująca premier Hannelore Kraft z SPD, są znani w całych Niemczech – mówi Klaus Bachmann z Uniwersytetu SWPS.

Efekt Schulza


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie