Apel Platformy to reakcja na poniedziałkową wypowiedź rzeczniczki PiS Beaty Mazurek, która w rozmowie z RMF FM zapowiedziała, że "jeżeli będzie bardzo duży opór społeczny wobec ustawy o metropolii warszawskiej, to niewykluczone", że Prawo i Sprawiedliwość wycofa się z prac nad swym projektem. Projekt PiS, zakładający utworzenie metropolii warszawskiej obejmującej ponad 30 gmin, trafił do Sejmu pod koniec stycznia. W ostatnią niedzielę zakończyły się konsultacje w sprawie proponowanych zmian.

"Chcielibyśmy zapewnić panią rzecznik i cały klub PiS, że organizujemy taki opór społeczny" - podkreślił na konferencji prasowej lider mazowieckiej PO Andrzej Halicki, odnosząc się do słów Beaty Mazurek. "Przede wszystkim zapraszamy wszystkich samorządowców oraz wszystkich mieszkańców gmin, gdzie ceni się tożsamość, niezależność i swoich samorządowców, także jako dobrych gospodarzy miast i gmin, do uczestnictwa w marszu 6 maja w Warszawie" - dodał poseł Platformy.

Przypomniał, że błękitny "Marsz Wolności" Platformy rusza w sobotę 6 maja o godz. 13 z pl. Bankowego w kierunku pl. Konstytucji. "(Chcemy) zamanifestować wagę jaką ma niezależny samorząd dla rozwijających się naszych małych ojczyzn" - zaznaczył Halicki.

Zapowiedział przy tym, że PO będzie też realizować opór społeczny "w formie szerokich konsultacji - takich, jak w Legionowie". "Mamy już całą listę gmin, które to wyzwanie podejmą i Prawu i Sprawiedliwości pomogą" - dodał szef mazowieckiej PO. 26 marca w uczestnicy referendum w Legionowie w zdecydowanej większości (94,2 proc.) opowiedzieli się przeciwko włączeniu ich miasta do metropolii warszawskiej.

Rzecznik PO Jan Grabiec przypomniał, że uchwały o przeprowadzeniu podobnych referendów podjęło w sumie już 17 gmin, a kilka kolejnych zrobi to w tym tygodniu. Zwrócił ponadto uwagę, że siedem rad gmin podjęło uchwały wyrażające negatywne stanowisko w sprawie projektowanych przez Prawo i Sprawiedliwość przepisów. "Tak więc mieszkańcy 30 gmin poprzez swoich przedstawicieli bądź w referendach już wyrazili wotum nieufności i już powiedzieli +nie+ ustawie przygotowanej przez PiS" - wskazywał Grabiec.

"Jeśli stanowisko 30 gmin nie jest dla polityków PiS jednoznacznym stanowiskiem w sprawie ustawy warszawskiej, jakiego jeszcze oporu społecznego oczekują politycy, który miałby się wyrazić po to, żeby przekonać polityków PiS do wycofania jednej ustawy?" - pytał rzecznik Platformy.

"Wzywamy samorządowców i mieszkańców gmin podwarszawskich do masowego udziału w marszu 6 maja. Niech ten marsz będzie +Marszem Wolności+ wszystkich Polaków, ale szczególnie mieszkańców gmin warszawskich" - apelował rzecznik PO. Jak podkreślił, w gminach tych mieszka ponad 800 tys. ludzi, którzy "nie chcą być na siłę przyłączeni do miasta stołecznego Warszawa".

Najbliższe referendum gminne dotyczące planów utworzenia metropolii warszawskiej odbędzie się 14 maja w Nieporęcie, a kolejne - 28 maja w Konstancinie-Jeziornej. 12 kolejnych referendów organizują 4 czerwca gminy: Błonie, Brwinów, Izabelin, Józefów, Michałowice, Milanówek, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Podkowa Leśna, Stare Babice, Wiązowna, Wieliszew. 11 czerwca na temat powstania metropolii warszawskiej wypowiedzą się mieszkańcy Piastowa.

Według informacji, którymi dysponują politycy PO, kolejne uchwały w sprawie referendów mają w tym tygodniu podjąć rady gmin: Grodziska Mazowieckiego, Marek, Lesznowoli, Karczewa i Pruszkowa.

Według projektu PiS, stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Przeciwko projektowi ustawy w sprawie metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL.

Poseł PiS Jacek Sasin, który prezentował projekt ws metropolii warszawskiej, powiedział we wtorek w radiowej Trójce, że do końca tygodnia powinniśmy poznać wyniki konsultacji ws. projektu i wtedy będą proponowane dalsze działania. Według niego, konsultacje zakończyły się sukcesem frekwencyjnym, a wypowiedzi mieszkańców poddane zostaną analizie. Poseł stwierdził też, PiS nie ma zamiaru na siłę forsować rozwiązań, które być może w tej chwili przez mieszkańców nie są do końca akceptowane. (PAP)