statystyki

Krupa: Dokąd zmierza Londyn

autor: Jakub Krupa21.04.2017, 07:20; Aktualizacja: 21.04.2017, 11:01
Obecna kadencja parlamentu zostanie zakończona w nocy z 2 na 3 maja.

Obecna kadencja parlamentu zostanie zakończona w nocy z 2 na 3 maja.źródło: ShutterStock

Ogłoszeniem przedterminowych wyborów premier Theresa May wywróciła brytyjską politykę do góry nogami.

Brytyjczycy pójdą do urn po raz trzeci w ciągu trzech lat: tym razem jednak, po raz pierwszy, wynik jest niemal pewny jeszcze przed rozpoczęciem kampanii. Zarówno wybory parlamentarne, jak i referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej były pełne niespodzianek. Jeszcze w trakcie wyborczego wieczoru w 2015 r. ówczesny lider Partii Pracy Ed Miliband kładł się spać jako potencjalny przyszły premier Wielkiej Brytanii, ale wybory ostatecznie przegrał. Rok później zwolennicy dalszego członkostwa we Wspólnocie mieli graniczące z pewnością przekonanie, że popiera ich większość Brytyjczyków – tylko po to, by w nocy odkryć, że byli w błędzie.

Noc z 8 na 9 czerwca powinna przynieść znacznie mniej niespodzianek: na starcie krótkiej, zaledwie siedmiotygodniowej kampanii głównym pytaniem nie jest, kto je wygra, ale z jaką przewagą. Rządząca Partia Konserwatywna może według sondaży liczyć na znaczne powiększenie samodzielnej większości parlamentarnej dzięki poparciu nawet 48 proc. wyborców – dwukrotnie więcej niż znajdująca się w największym kryzysie od czasów rządu Gordona Browna opozycyjna Partia Pracy.

Jednocześnie zdaniem psefologów – ekspertów od wyborczej arytmetyki – laburzyści mogą stracić w porównaniu z obecnym parlamentem nawet ok. 80 mandatów (w Izbie Gmin do obsadzenia jest 650 miejsc). W szczególności podatni są na straty w tych regionach kraju, które dotychczas popierały Partię Pracy, ale w ubiegłorocznym referendum zagłosowały za wyjściem z Unii Europejskiej i straciły przekonanie, że to ugrupowanie może ich skutecznie reprezentować.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie