Jedlak: Drzewa, rozum i sprawa wagi państwowej

autor: Krzysztof Jedlak21.02.2017, 13:17; Aktualizacja: 21.02.2017, 13:21
Krzysztof Jedlak

Krzysztof Jedlakźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

„Ani listka nie rusz bracie, bo się będą gniewać na cię”. Gdyby miejsce w hierarchii gatunków mierzyć pożytkami, które inni osiągają dzięki danym organizmom, a nie np. ich zdolnością do niszczenia i podboju, drzewa byłyby bardzo wysoko, może najwyżej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (3)

 • wściekły_suweren(2017-02-22 16:12) Zgłoś naruszenie 23

  Czytając ten świetny artykuł, słuchając w radio, oglądając w telewizji o tej ogromnej głupocie, a może i z rozmysłem czynionej, cwaniackiej wycince drzew i krzewów li tylko dla zysku, zastanawiam się, czy ci wszyscy, którzy tak ochoczo tną nie popełniają właśnie przestępstwa! Pragnę zauważyć, że tzw. ustawa o ochronie środowiska (śmiechu warte) niby przyjęta w sali kolumnowej Sejmu dnia 16 grudnia 2016r. nie została "klepnięta" wbrew prawu i wszelkim zasadom prawidłowej legislacji, podobnie jak i pozostałych 19 innych ustaw, w tym najważniejsza, ustawa budżetowa. Nie wiem, nie widziałem, aby w dniu 16.12.2016r. w sali kolumnowej było kworum, nie jestem przekonany czy nad tymi ustawami nie głosowały osoby do tego nie uprawnione, nie widziałem i nie czytałem żadnej listy, kto i jak imiennie wówczas głosował, nie wspominając już o tym, że nie dopuszczono posłów opozycji do zgłaszania poprawek i jakichkolwiek wniosków. Uznaję więc, że wszystkie 20 ustaw "klepnięte" przez PiS dnia 16 grudnia 2016r. zostały wprowadzone jako prawo, w sposób zupełnie nielegalny. Wzywam więc organa ścigania i sądy do zbadania, czy w wypadku takiej wycinki nie doszło do popełnienia przestępstwa, nie pomijając przy tym wątków korupcyjnych na najwyższych szczeblach obecnej władzy!

  Odpowiedz
 • Greg--(2017-02-22 14:37) Zgłoś naruszenie 12

  A jak sadzono te drzewa w Liwie, to obowiązywała tam ustawa chroniąca drzewa przed wycinką?

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-02-21 15:49) Zgłoś naruszenie 83

  Niewiara w zdrowy rozsądek zarządzającego własnym mieniem i przedkładanie ponad niego rozporządzeń ustawowo urzędniczych przerażało mnie od zawsze. Niestety ludzkość miota się w pędzie do "nowoczesności" ocierając się ustawicznie o różne skrajności, zamiast wybierać drogę środka, czyli normalności. Ekologia stała się quasi religią. Podobnie jak fundamentaliści chrześcijańscy żądający aby krzyż raz postawiony, pozostał tam do końca świata, eko-fundamentaliści żądają aby drzewo rosło niewzruszenie do czasu aż się nie przewróci. Nikt nie chce zauważyć, że od tysiącleci działalność ludzka jest związana z tym co nazywane jest Naturą. Wprowadzenie całkowitej ochrony łąk biebrzańskich i wyrzucenie z nich bydła i i koszących je chłopów, doprowadziło prawie natychmiast do zarastania ich krzakami i drzewami. Pseudo obrońcom przyrody przywróciło to na moment zdrowy rozsądek. Wszyscy chcą bronić nie swoich drzew w miastach, nikomu nie przeszkadza, że lasy stały się fabrykami produkującymi drewno. Starodrzew istnieje tylko dlatego, że jest to miejsce pozyskiwania nasion pod przyszłe sadzonki. Na naszych oczach ginie bioróżnorodność, bo lasy stają się miejscem w którym rosną drzewa z nasion kilku drzew. Czy ekologom to przeszkadza? Nic o tym nie słyszę, ważniejsze są drzewa w miastach. Gdybym mógł wprowadziłbym dla chętnych możliwość zakupu i zasadzenia własnego drzewa w parku, lub w lesie, które na koszt "właściciela" byłoby przycinane, grabiono by liście itd. Podobnie od różnych organizacji ekologicznych domagałbym się sadzenia i pielęgnowania lasów. Niezmiernie jestem ciekaw ilu wtedy pozostałoby obrońców drzew, i nareszcie mógłbym zapytać każdego:" A ile Ty i twoi przodkowie zasadziliście drzew, skoro chcesz zabronić mi wyciąć togo które zasadziłem ja, mój ojciec, lub dziad?"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie