statystyki

Francuska lewica ucieka przed kompromitacją

autor: Bartłomiej Niedziński04.01.2017, 07:29; Aktualizacja: 04.01.2017, 08:03
François Hollande może być kamieniem u szyi Manuela Vallsa

François Hollande może być kamieniem u szyi Manuela Vallsaźródło: PAP
autor zdjęcia: IAN LANGSDON

Były premier Manuel Valls jest faworytem prawyborów, ale to, że należał do ekipy François Hollande’a, może być dla niego obciążeniem.

Francuscy socjaliści rozpoczynają walkę o nominację swojej partii w tegorocznych wyborach prezydenckich. Wczoraj program przedstawił faworyt wyścigu, były premier Manuel Valls. Dziś zrobi to jego główny rywal, były minister przemysłu Arnaud Montebourg. Choć szanse obu na Pałac Elizejski są niewielkie, mogą oni pokrzyżować szyki kandydatom innych ugrupowań.

Wśród siedmiorga osób startujących w prawyborach Partii Socjalistycznej nie ma prezydenta François Hollande’a, bo ten z racji wyjątkowo słabych notowań w ogóle zrezygnował z ubiegania się o drugą kadencję. W tej sytuacji Valls, który był szefem rządu od kwietnia 2014 r. do grudnia 2016 r., jest naturalnym kandydatem socjalistów. Ale przynależność do ekipy ustępującego prezydenta może być dla niego obciążeniem, szczególnie w oczach tych wyborców, którzy uważają, że partia powinna obrać bardziej lewicowy kierunek.

– Programem prawicy jest ukaranie Francuzów. To machina, która podzieli nasz kraj w sposób, jakiego nie widzieliśmy od dziesięcioleci – mówił wczoraj Valls, atakując przede wszystkim kandydata centroprawicowych Republikanów, innego byłego premiera François Fillona. Ale on też dostrzegł, jakie są nastroje społeczne wśród Francuzów, i mówił m.in., że Unia Europejska na razie powinna wstrzymać dalsze rozszerzanie się, a Turcja w ogóle nie powinna być do niej przyjmowana. Zapowiadał też, że co roku będzie powstawać przynajmniej tysiąc nowych etatów w policji i żandarmerii, w ciągu pięciu lat liczba sędziów zwiększy się o co najmniej tysiąc, a miejsc w więzieniach – o 10 tys., wreszcie, że do 2025 r. wydatki na obronność wzrosną do poziomu 2 proc. PKB.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie